Szukasz mieszkania? W Łodzi rusza projekt „Najem za remont”

Program skierowany jest do przyszłych najemców lokali komunalnych. Projekt przewiduje, że mieszkania w pierwszej kolejności trafią do tych łodzian, którzy zdecydują się na samodzielny remont lokalu.

Dzięki projektowi łodzianie będą krócej czekać na wynajęcie gminnego mieszkania. To odpowiedź na ich potrzeby, które już wcześniej sygnalizowali, że chcą wynająć mieszkanie szybciej i sami wyremontować nowe lokum. Obecnie osoba, która wprowadza się do lokalu wynajmowanego od gminy dostaje go dopiero po remoncie. Właściwie musi tylko wnieść swoje rzeczy osobiste. Tylko tyle.

Wielokrotnie zwracali się do mnie łodzianie, którzy spełniają wszelkie warunki, by wynająć mieszkanie komunalne, są już na liście oczekujących na lokal, ale wiedzą, że muszą jeszcze poczekać na remont mieszkania. Tacy oczekujący mówili: sam wyremontuję to mieszkanie, tylko mi je wynajmijcie. Dziś mogę ogłosić, że rusza program, który właśnie to zakłada, czyli możemy wynająć komunalne mieszkanie szybciej, ale sami, na swój koszt musimy je wyremontować – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi.

Do tej pory Zarząd Lokali Miejskich na koszt gminy wynajmował firmy remontowe, które przygotowywały mieszkania dla przyszłych najemców. Program „Najem za remont” jest więc udogodnieniem nie tylko dla wynajmującego, ale i dla gminy, która przecież musi finansować remonty. Miasto każdego roku remontuje około 1000 lokali.

fot. Stefan Brajter / UMŁ

Do programu będą typowane mieszkania ze wszystkich dzielnic miasta, od niewielkich kawalerek po kilkupokojowe liczące 50 m kw. 

fot. UMŁ