T-Dom od architekta Pawła Lisa, czyli szeregowiec w wielkim stylu.

Kolejny budynek autorstwa Paweł Lis Architekci, który łamie stereotypy zabudowy szeregowej i proponuje nowe podejście do tego tematu. Poznajcie T-DOM, który powstaje na warszawskim Wawrze. 

T-DOM to surowa, dwukondygnacyjna bryła zaprojektowana na długiej działce przy ulicy Mrówczej w warszawskim Wawrze. Kryje w sobie 4 segmenty mieszkalne w zabudowie szeregowej. Elewacja od strony ulicy wpisana jest w kształt litery T.

Nie wyodrębniając poszczególnych lokali w bryle, architekt stworzył jednorodny prostopadłościenny monolit. To on spoczywając na czterech sześcianach garaży definiuje nietypową architekturę całego założenia.

Każdy z dwupoziomowych lokali o powierzchni ponad 150 m2 ma w parterze wysokość 3 m. Mieści się tam strefa dzienna z jadalnią i otwartą kuchnią.  Całkowicie przeszklona ściana od strony południowej zapewnia dostęp do ogródka z tarasem. Na piętrze znajdują się trzy bądź cztery pokoje i dwie łazienki.


Wszystkie okna zostały zaprojektowane w pakiecie trzyszybowym w systemie ślusarki aluminiowej. Część z nich została zaopatrzona w system przesuwny typu HS. W bocznych elewacjach budynków zaprojektowano charakterystyczne niewielkie balkony. Nad tarasami w parterze znajdują się drewniane pergole. Elewacje  wykończono układaną w pionie płytką klinkierową i  grafitowymi płytami z alucobondu. Strefa wejścia została podkreślona przez fornirowane drzwi i szklane zadaszenie. Miejsca parkingowe zlokalizowane są w garażach i pod nadwieszeniem piętra budynku. Architekturę budynku cechuje wyrazista forma, prostota i umiar.

O architektach: 
PAWEŁ LIS ARCHITEKCI to biuro projektowe, które tworzy współczesną architekturę o charakterze minimalistycznym. W realizacjach pracowni można odnaleźć echa prac wybitnych modernistów jak Mies van der Rohe, Marcel Breuer czy Richard Neutra. Architektura jaka powstaje w pracowni jest pozbawiona nadmiaru formy i zbędnej treści. Nasze projekty cechuje oszczędna, wyrazista bryła i mocno przeszklena elewacja. Stosowanie surowych materiałów takich jak beton, stal, cegła, drewno czy prawdziwy kamień, pomaga wpisać budynki w ich otoczenie i nadać im bardziej kameralny charakter. Takie podejście architekta do procesu projektowego  powinno spowodować, że jego realizacje nie ulegną kulturowej czy modowej korozji i będą miały szanse stać się wartością samą w sobie. Biuro specjalizuje się w projektowaniu obiektów mieszkaniowych oraz wnętrz.

„Staramy się dążyć do takiego stanu w strukturze budynku w jakim jego ulepszenie poprzez odjęcie czegokolwiek będzie niemożliwe. Takie działanie pozwala porządkować i redukować chaos w urbanistycznym krajobrazie, który często otacza obszar nowej inwestycji. Naszą intencją nie jest dekorowanie ale zmiana przestrzeni dookoła nas poprzez tworzenie wyrazistej i stabilnej w czasie architektury, stanowiącej nowy punkt odniesienia w jej krajobrazie. Nasza praca jest możliwa dzięki klientom, którzy pogłębiają swoją wrażliwość na współczesną architekturę i cieszą się jej tworzeniem razem z nami.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Warszawa | Polska | Sypialnia


T-DOM
Funkcja: 4 segmenty jednorodzinne w zabudowie szeregowej
Lokalizacja: ul. Mrówcza 82, Wawer, Warszawa
Powierzchnia użytkowa: 4 x 153m2
Powierzchnia działki: 1282 m2
Projekt: 2018/2019. W trakcie realizacji
Inwestor: D3M INVESTMENT
Autor: mgr arch. Paweł Lis / www.pawellis.pl
Współpraca: mgr arch. Łukasz Ługowski
Konstrukcja: mgr inż. Daniel Chmiel
Wizualizacje:  MARJORAM