Tak będzie wyglądać Nowa Skra w Warszawie. Wyniki konkursu

Dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać Nowa Skra w Warszawie. Miasto ogłosiło wyniki konkursu, w którym zwyciężyła propozycja przygotowana przez pracownie Bujnowski Architekci oraz ATJ ARCHITEKCI. Zwycięska koncepcja nawiązuje do projektu, który przygotowany był w latach 50. XX wieku, ale nie został w pełni zrealizowany.

Nowa Skra po przebudowie zmieni się w nowoczesny stadion lekkoatletyczny, który będzie spełniać wymogi drugiej kategorii wg. klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Fani sportowych rywalizacji zyskają zadaszone trybuny, które pomieszczą 25 tysięcy kibiców. Dzięki zmianom na zapuszczonym dziś stadionie będzie można organizować imprezy lekkoatletyczne o randze mistrzowskiej. Kształt nowej konstrukcji przypomina wydłużoną podkowę, która otwiera się na Pole Mokotowskie.

Wiele lat trwała nasza batalia, żeby odzyskać Skrę, móc przeprowadzić remont i zwrócić ją warszawiankom i warszawiakom jako kompleks sportowy. Nasze miasto potrzebuje nowoczesnej infrastruktury sportowej – stadionu lekkoatletycznego i hali, która będzie domem dla warszawskiego sportu, posłuży stołecznym drużynom koszykarskim i siatkarskim. Zadbamy też, żeby ten kompleks sportowy był jak najbardziej zielony – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Innym ważnym obiektem kompleksu będzie hala sportowa, która powstanie w miejscu zdewastowanego kompleksu basenów odkrytych. W hali będzie można organizować przeróżne wydarzenia, w tym koncerty. Hala będzie mieć 12 metrów wysokości i zielony dach. W podziemnej kondygnacji zbudowane zostanie wielofunkcyjne boisko. Dodatkowo obiekt uzupełnią siłownia, stołówka, sale dla lekarzy i mniejsze pomieszczenia.

Konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Wawelskiej 5 w Warszawie był dwuetapowy. W pierwszym etapie wpłynęło 10 koncepcji. Sąd konkursowy wybrał do drugiego etapu pięć propozycji. Następnie zdecydował o przyznaniu I, II i III nagrody oraz dwóch równorzędnych wyróżnień. Zwycięzcy zostaną teraz zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Pierwszą nagrodę zdobył zespół z pracowni Bujnowski Architekci Sp. z o.o. i „ATJ ARCHITEKCI” Sp. z o.o. z Warszawy (praca nr 05; 130 tys. zł), drugą gmp International GmbH z Hamburga wraz z BeMM Architekci Sp z o.o. z Gródka (praca nr 01; 100 tys. zł), a trzecią P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia (praca nr 02; 80 tys. zł). Wyróżnienia równorzędne o wartości 60 tys. zł każde przyznano: JEMS Architekci sp. z o.o. z Warszawy (praca nr 03) i JSK Architekci sp. z o.o. z Warszawy (praca 04).

Architektom udało się przygotować projekt modernizacji kompleksu, który sprawi, że mieszkańcy zyskają atrakcyjne, zielone miejsce do spędzania wolnego czasu. Obiekty są zaprojektowane z dbałością o teren. W trakcie budowy zostaną wykorzystane frontowe elewacje (zgodnie z wymogami konserwatora zabytków) ale także potężna ściana oporowa. W miejscu utwardzonego placu przy stadionie powstanie wielofunkcyjna przestrzeń parkowa do wypoczynku i rekreacji. Zbudowany zostanie też plac z fontanną.


Miasto szukało w konkursie najlepszej koncepcji obiektów sportowych pod względem atrakcyjności i funkcjonalności. Sędziowie oceniali dobór formy architektonicznej do funkcji obiektów, wkomponowanie obiektów w otoczenie oraz odniesienie do wytycznych konserwatorskich. Bardzo ważna była realność realizacyjna i ekonomika proponowanych rozwiązań.

Pierwszą nagrodę przyznano m.in. za: dbałość o stworzenie budynków i przestrzeni o charakterze ponadczasowym; uszanowanie zastanego kontekstu; rozwiązanie architektoniczne wpisujące się w par­ko­we otoczenie; szacunek i pamięć miejsca dla niezrealizowanej w całości koncepcji z lat 50. XX w. poprzez zaproponowanie dwóch brył kończących trybuny stadionu na ich południowych krań­cach.

W sądzie konkursowym pracowali m.in. Renata Kaznowska , zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP). Funkcję przewodniczącego pełnił Piotr Lewicki, przedstawiciel Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), a rola sędziego referenta przypadła architektowi Marcinowi Chruślińskiemu.

W sądzie zasiadli również eksperci: Wanda Stolarska, zastępczyni dyrektorki BAiPP, Przemysław Kaczkowski (Odział Warszawski SARP), Maciej Kowalczyk (Odział Warszawski SARP), Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji oraz Bartosz Kusior, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. Głosem doradczym byli także eksperci z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Legii Kosz i Projektu Warszawa.

projekt: Bujnowski Architekci Sp. z o.o., „ATJ ARCHITEKCI” Sp. z o.o. z Warszawy

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Miasto | Ciekawostki | Sport | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie