Tak będzie wyglądać słynny Central w Łodzi. Nowe wizualizacje

Kiedyś uznawany był za nowoczesną wizytówkę miasta. Dawny dom towarowy Central w Łodzi zmieni się w nowoczesny apartamentowiec. Budynek znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 165, projekt jego przebudowy przygotował architekt Marcin Tomaszewski, właściciel pracowni Reform Architekt.

Central jest dla mnie budynkiem, który doceniam architektonicznie — mówi Marcin Tomaszewski. — Cztery lata pracowałem nad jego koncepcją — dodaje.

Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” zbudowany został w latach 70. XX wieku według projektu Macieja Gintowta, Ewy Krasińskiej oraz Maciej Krasińskiego. To trzynastopiętrowy biurowiec wraz z trzypiętrowym kompleksem handlowym. Budynek został zaprojektowany w układzie horyzontalnym, nawiązującym do powstających w tamtych latach domów towarowych „Domus” czy „Magda”. Obiekt ten stał się architektoniczną wizytówką Łodzi i należał do najbardziej prestiżowych placówek handlowych w Polsce, był to jeden z najnowocześniejszych budynków w mieście. Dla wielu ludzi był symbolem luksusu — można było w nim zakupić towary sprowadzane
bezpośrednio od polskich producentów, jak i również z zagranicy. Wysoki betonowy gmach z niewielkimi oknami okazał się przeogromnym sukcesem i obiektem wycieczek turystyki zakupowej.

W 2018 roku Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” został wystawiony na sprzedaż i cztery lata później zyskał nowego inwestora, który zdecydował się na jego zakup wraz z projektem przebudowy biurowca w apartamentowiec autorstwa architekta Marcina Tomaszewskiego.

Zmiana funkcji z biurowej na mieszkalną wymagała modyfikacji, między innymi ergonomii obiektu, poprzez obniżenie parapetów z wysokości 140 cm na 90 cm, a w niektórych pomieszczeniach nawet całkowitej ich likwidacji. Układ okien powtarza się co trzecią kondygnację oraz sprawia wrażenie nieregularnego. Natomiast należy się wpatrzeć w elewację, aby dostrzec, że schemat ten uporządkował budynek, dodając bryle lekkości i dynamiki — mówi autor projektu. — Zachowana została w nim pewna powtarzalność efektów, w tym odbicia lustrzanego narożników, które nadają mu niepowtarzalności — dodaje Marcin Tomaszewski.

Pracując nad projektem architekt musiał konsultować wszelkie zmiany z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek położony jest w pobliżu Pomnika Historii, jakim jest układ urbanistyczno-przestrzenny ulicy Piotrkowskiej.


Aby dać nowe życie budynkom, nie trzeba ich burzyć, ale muszą spełniać wymogi budowlane na rok, w którym są na nowo projektowane — mówi autor projektu.

Nowy „Central” będzie oferował 40 apartamentów o różnych konfiguracjach. Każda kondygnacja ma powierzchnię 280 m kw., na której powstaną maksymalnie po cztery lokale mieszkalne. Przebudowana zostanie klatka schodowa, która zyska nowy układ. Wcześniej w budynku były dwie klatki schodowe, po zmianach będzie jedna. Taki zabieg pozwolił na korzystniejszy rozkład pomieszczeń wewnątrz.

Na parterze zaprojektowana została przestrzeń dla lokali usługowych z dużymi przeszkleniami, aby nadać budynkowi nowoczesności. Na pierwszej kondygnacji podziemnej powstanie strefa masażu i siłowni.

Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien. Zależało mi na podtrzymaniu jego rytmu, dlatego kompozycja pozostała taka, jaka była a ja poprawiłem jego elewację i ergonomię — mówi Marcin Tomaszewski.

Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” w 2022 roku obchodził swoje 50-lecie i w tym dniu wydane zostało pozwolenie na budowę. Inwestor uzyskał je w sposób tradycyjny bez procedury ułatwiającej deweloperom przygotowanie i realizację inwestycji, czyli Lex Deweloper.

źródło: Reform Architekt

Czytaj też: Łódź | Wieżowiec | Apartament | Metamorfoza | Ciekawostki | REFORM Architekt | whiteMAD na Instagramie