Miasto przedstawiło wizualizacje, na których widać, jak zmieni się ulica 27 Grudnia. To ostatni etap przebudowy centrum Poznania, prace mają zakończyć się w 2023 roku. Projekt przygotowało Studio ADS.
Poznań remontuje swoje centrum od kilku lat. W pierwszej kolejności przebudowano ulicę Święty Marcin. Celem zmian ma być usprawnienie działania komunikacji miejskiej, wdrożenie sieci ścieżek rowerowych oraz radykalnie zwiększenie liczebności zieleni. Przebudowana infrastruktura ma podnieść jakość przestrzeni publicznej i zachęcić mieszkańców do częstszego spędzania czasu w centrum.
Prace w centrum rozpoczną się z początkiem września. Przebudowana zostanie południowa część placu Wolności oraz ulice: 27 Grudnia, Ratajczaka, Kantaka, Gwarna, a także Fredry i Mielżyńskiego. Bardzo ważna jest wymiana infrastruktury podziemnej w tych miejscach. Tej na co dzień nie widać, ale jej sprawne działanie przekładają się na jakość życia mieszkańców w centrum. Duży wpływ na to ma również zieleń. Przybędzie zarówno drzew, jak i zieleni niskiej.
Najwięcej nowych drzew posadzonych zostanie wzdłuż torowiska tramwajowego przy pl. Wolności oraz w ul. 27 Grudnia. Przy pl. Wolności przybędzie w sumie 30 drzew, przewidziane są tam dwa szpalery złożone z klonów polnych. Obecnie na tej części ulicy jest niewiele zieleni, nowa ma uatrakcyjnić przestrzeń. Na ul. 27 Grudnia pojawią się dwa szpalery złożone z 30 drzew. Przybędzie ich też tam, gdzie ich dotychczas nie było m.in. na ulicach Ratajczaka i Kantaka. Łącznie na placu Wolności oraz ulicach: 27 Grudnia, Ratajczaka, Kantaka i Gwarnej rosnąć będzie prawie dwa razy więcej drzew niż dotychczas – 121 zamiast 63.
Co ze starymi drzewami?
Od kilku miesięcy trwa dyskusja na temat rosnących obecnie wzdłuż ulicy 27 Grudnia starych drzew. Mieszkańcy sprzeciwiają się ich wycince (pisaliśmy o tym TUTAJ). Stowarzyszenie Plac Wolności złożyło petycję w obronie drzew, którą podpisało 11 748 osób. Według obecnych planów (stan na 30 sierpnia) rosnące od lat leszczyny mają zostać przesadzone.
Tak obecnie wyglądają leszczyny:
Dalsza część artykułu pod zdjęciami.
Miasto powołuje się na ekspertyzę, której autorem jest dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek, Specjalista dendrolog. Według niej rosnące obecnie leszczyny znajdują się w złym stanie fitosanitarnym. Według badań, spośród 27 drzew, 13 nadaje się do przesadzenia, w przypadku sześciu nie będzie takiej możliwości. Ekspert ma wątpliwości wobec 8 drzew, których przesadzenie może zakończyć się niepowodzeniem. Co wpływa negatywnie na możliwość przesadzenia? W komentarzach czytamy wskazania autora o „osłabieniu”, „małej koronie”, „uszkodzonych korzeniach” czy „ubytkach pnia”. Część leszczyn może być zbyt duża, aby operacja przesadzania zakończyła się sukcesem. Te, które uda się przesadzić mają zostać przeniesione w pobliże Starego Rynku. Decyzja o lokalizacji jeszcze nie zapadła.
Obwód pnia, wysokość drzewa w momencie posadzenia, średnica korony (z zachowaniem określonych wytycznych co do gatunków). W związku z tym średnia wysokość drzewa ma mieć 5-6 m wysokości. To są drzewa o średniej wieku 15 lat
Miejsce leszczyn mają zająć nowe drzewa. Miasto zapewnia, że będą to drzewa, których wysokość wyniesie 5-6 metrów, a wiek średnio 15 lat. To dobry krok? Daj znać głosując w sondzie.
Przebudowa oznaczać będzie utrudnienia w poruszaniu się po centrum, które mają trwać ponad rok. Część tras tramwajowych zostanie jednak otwartych wcześniej, bo wiosną przyszłego roku. Całość musi się zakończyć w 2023 roku ze względu na rozliczenie dofinansowania unijnego.
Prowadzone roboty wymuszą wprowadzenie zmian w organizacji ruchu. Te dotyczyć będą pasażerów komunikacji miejskiej, kierowców, pieszych i rowerzystów. Projekt czasowej organizacji ruchu, uwzględniający najbardziej optymalne z punktu widzenia użytkowników przestrzeni rozwiązania, został opracowywany przy współpracy z jednostkami miejskimi. Czasowa organizacja ruchu będzie się zmieniać wraz z postępem prac.
1 września wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od mostu Teatralnego do placu Wielkopolskiego. Tego samego dnia będą mogły rozpocząć się pierwsze prace związane z przebudową trasy tramwajowej w ul. Fredry. W pierwszej kolejności zdemontowana zostanie sieć trakcyjna i frezowana będzie nawierzchnia.
W związku z przebudową torowiska 1 września ul. Fredry wraz z mostem Teatralnym zostanie wyłączona zarówno z ruchu tramwajowego, jak i samochodowego. Możliwy będzie przejazd przez nią ulicami poprzecznymi – Wieniawskiego i Kościuszki oraz al. Niepodległości. Na czas robót odwrócony zostanie kierunek jednokierunkowej ul. Noskowskiego. Objazd od ul. Libelta poprowadzony będzie al. Niepodległości oraz ul. Wieniawskiego. Pulsująca sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Fredry i al. Niepodległości będzie nakazywała zachowanie szczególnej ostrożności. Dojazd mieszkańców do posesji przy ul. Fredry będzie zapewniony od ul. Kościuszki.
Podczas prowadzonych prac wyłączone z użytkowania zostaną istniejące przystanki tramwajowe w obrębie remontowanych ulic oraz ograniczony zostanie ruch pieszy i rowerowy. Piesi będą mieli możliwość dojścia do posesji znajdujących się w obrębie remontowanego obszaru. W toku postępujących prac lokalizacja przeznaczonych dla nich wygrodzonych ciągów może ulegać zmianie.
Początek prac na ul. Mielżyńskiego i Gwarnej oraz rozszerzenie zamknięć dla ruchu o te ulice zaplanowano na 7 września.
źródło: UM Poznań
Czytaj też: Poznań | Miasto | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
Animacja przedstawiająca przebudowaną ulicę: