fot. Ewelina Lach

Tak budowano w XIX wieku. Zabytkowa leśniczówka w Warszawie

Leśniczówka znajduje się w Lesie Kabackim w Warszawie. To zabytkowy budynek z XIX wieku. Obiekt właśnie został wyremontowany, a dzięki przeprowadzonym pracom wygląda jak dawniej.

Budynek powstał w II połowie XIX wieku. Dziś jest cennym przykładem dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Przez blisko 130 lat mieszkali tutaj leśniczy, którzy opiekowali się Lasem Kabackim. Powierzchnia parteru budynku wynosi 130 m kw., a poddasza – 75 m kw.

Leśniczówka położona jest przy ulicy Rydzowej. Jej remont rozpoczął się na początku 2022 roku. Wewnątrz zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń z wyposażeniem. Warto tu zwrócić uwagę na oryginalne drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i mechanizmami. Dodatkowo podziwiać można stare okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Odnowiono też drewnianą podłogę.

W ramach remontu wykonano odgrzybienie budynku, rozebrano murowaną dobudówkę, a część drewnianych belek, z których zbudowane są ściany wymieniono na nowe. Wzmocniono też konstrukcję dachu, na którym pojawiło się pokrycie z gontu modrzewiowego. W ten sposób leśniczówka odzyskała oryginalny wygląd – gont na dachu istniał do 1967 roku, kiedy to zastąpiono go eternitem.

Chcąc dostosować budynek do wymagań współczesności wykonano instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Dodatkowo odnowiono detale architektoniczne zdobiące budynek z zewnątrz. To między innymi ozdobne, drewniane narożniki, opaski okienne, okiennice i drzwi zewnętrzne. Stolarce okiennej przywrócona została oryginalna kolorystyka.

Co ciekawe, podczas przeprowadzonych prac na ścianach odkryto oryginalne polichromie.

fot. Ewelina Lach

W jednym z pomieszczeń na suficie znajduje się dekoracja malarska w formie rozety, składającej się z kolorowych okręgów różnej grubości, w kolorystyce czerwieni i błękitów. Z uwagi na konieczność wymiany drewnianej konstrukcji budynku nie było możliwości zachować całej dekoracji malarskiej. Natomiast fragmenty oryginalne, które udało się uratować zostaną odrestaurowane i wyeksponowane w formie tzw. świadków. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona – czytamy w komunikacie miejskiego konserwatora zabytków.

Leśniczówka wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym. Miasto planuje, by jesienią zaczęło tu działać Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

W sumie przeprowadzone prace kosztowały 2,2 mln zł.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Drewno | Warszawa | Elewacja | Okna | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie