Tak kiedyś projektowała Zaha Hadid. Budynek opery z lat 90.

Jej projekty należą do najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Publikujemy koncepcję, którą Zaha Hadid przygotowała na początku swojej kariery. Opera w Cardiff miała zostać zbudowana pod koniec lat 90. Do realizacji nigdy nie doszło.

Prace projektowe nad budynkiem nowej opery trwały od 1994 do 1996 r. W Cardiff, stolicy Walii miała powstać nowoczesna opera, która wprowadzi miasto w zbliżający się XXI wiek. Władze do przygotowania projektu zaprosiły początkującą wówczas, ale niezwykle oryginalną w swej twórczości Zahę Hadid.

Architektka urodziła się w 1950 roku w Bagdadzie (zmarła w 2016 r. w Miami). Jej pierwszym słynnym projektem było centrum wypoczynkowo-rekreacyjne The Peak Club w Hongkongu z 1983 roku. Centrum jednak nigdy nie zbudowano. Kolejnym był projekt kameralnego budynku na trudnej, wąskiej działce przy Ku’dammie w Berlinie z 1986 roku i opera w Cardiff właśnie. Już wtedy w przygotowywanych przez nią rysunkach widać było to co siedzi w głowie młodej Zahy. Jej miłość do dynamicznych i obłych form.

Wizjonerska koncepcja gmachu opery była odważna i łamiąca schematy, jednak ostatecznie pomysł budowy opery porzucono i po sporach z wykonawcą władze zdecydowały się na budowę stadionu do gry rugby.


Pracując nad projektem architektka chciała stworzyć budynek-pomnik. Architektoniczną ikonę, która stanie się jedną z wizytówek miasta i przyciągnie turystów. Jednocześnie opera miałaby pozytywnie wpływać na otoczenie, stać się miejscem spotkań mieszkańców i dopełniać plac. Nowatorskim rozwiązaniem było podwyższenie części placu przy budynku, tworząc swego rodzaju scenę na świeżym powietrzu. Dzięki temu mogłyby się odbywać tutaj plenerowe wydarzenia artystyczne.

Zaha Hadid w Baku, 2013 r. fot. Dmitry Ternovoy, wikimedia.org, licencja: FAL 1.3

Dynamiczna forma budynku akcentuje hierarchię poszczególnych części. Projektantka wskazuje, gdzie jest serce opery – audytorium, a gdzie znajdują się półpubliczne przestrzenie i pomieszczenia dostępne tylko dla artystów i pracowników. Pozostałe pomieszczenia niczym klejnoty w naszyjniku otaczają całe założenie. W projekcie opery dostrzec można charakterystyczne dla jej późniejszej twórczości zamiłowanie do ruchu i płynności.

Pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects działa do dziś. Jej główna siedziba znajduje się w Londynie. W biura pracuje kilkaset osób, a w powstających tam współcześnie projektach dostrzec można myśl i ideę założycielki pracowni architektonicznej.

źródło: Zaha Hadid Architects

Czytaj też: Kultura | Ciekawostki | Wielka Brytania | Polecane | whiteMAD na Instagramie