nowy ratusz łodzi

Tak ma wyglądać Nowy Ratusz Łodzi [WIZUALIZACJE]

Poznaliśmy wyniki konkursu na Nowy Ratusz Łodzi. Zwycięski projekt przygotowali Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski i Michał Piech.

Zwycięski projekt przewiduje połączenie historii ze współczesnością. Budynek ma wizualnie nawiązywać do pobliskiej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Przyszła siedziba magistratu zbudowana zostanie w Nowym Centrum Łodzi.

Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Konkurs jest zaproszeniem do dyskusji, jak powinien wyglądać współczesny ratusz? I w tej dyskusji wzięli udział nawet architekci również z zagranicy. Zadanie nie było łatwe. Ratusz to jeden z najważniejszych obiektów w mieście. Mieliśmy nadzieję, że prace spełnią nasze ambicje, co do rangi obiektu i tak się stało. Wszystkie nagrodzone prace pokazują obiekt imponujący, który będzie się w strukturze miasta wyróżniał – mówi Marek Janiak, architekt miasta i przewodniczący jury konkursowego.


Najlepszy projekt przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Do architektów trafi główna nagroda w wysokości 80 tysięcy złotych. Jury nie przyznało drugiej nagrody, ale wybrało za to prace, które nagrodzili trzema równorzędnymi trzecimi nagrodami.

Co ciekawe, miasto chce zbudować budynek w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na inwestycję. Miasto udostępni inwestorowi teren, a partner kapitał na sfinansowanie całego projektu.

Prezydent miasta podkreśla, że zebranie wszystkich urzędników pod jednym dachem przyniesie oszczędności. W nowym ratuszu znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale też miejsca dla restauracji i lokali usługowych.

Czytaj też: Łódź | Architektura | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły