Nádvorie

Tak miejsca publiczne projektują nasi sąsiedzi, poznajcie Nádvorie

Nádvorie to nowe miejsce powstałe w niewielkiej Trnavie w Słowacji. Liczące nieco ponad 80 tysięcy mieszkańców miasto zyskało przestrzeń, której pozazdrościć może niejedna europejska stolica.

Projekt rewitalizacji kompleksu przygotowało słowackie biuro architektoniczne Vallo Sadovsky Architects. W ramach prac projektanci przygotowali projekt przebudowy kilku budynków i placu między nimi. Zadanie nie było łatwe, bo poszczególne części kompleksu pamiętają nawet XIV wiek! Przez późniejsze lata budynki mieszkalne ulegały przebudowie, dlatego różniły się architektonicznym stylem. Tą różnorodność projektanci z biura Vallo Sadovsky postanowili przekuć w atut.

Po remoncie powstało miejsce, które z powodzeniem można określić mianem nowoczesnego centrum kultury. Znajduje się tutaj niemal wszystko. Od niewielkiego akademika, przez restauracje, sklepy, biura, po miejsca do pracy zdalnej i przestrzeń dla artystycznych wystaw. Skumulowanie tak wielu możliwości w jednym miejscu sprawia, że Nádvorie tętnią życiem w ciągu dnia i w nocy.

Nádvorie


Architekci podkreślili historyczny klimat miejsca, odsłaniając cegły i motywy charakterystyczne dla gotyku i baroku. Prace budowlane objęły też metamorfozę wnętrz okolicznych budynków. Jak połączyć tak różnorodną tkankę? Pomocny był tutaj beton, który pokrył podłogi oraz nowoczesne meble, na których wypoczywać mogą mieszkańcy i odwiedzający miasteczko turyści. Gratulacje!

Czytaj więcej: Renowacja | Meble miejskie | Podróże | Elewacja | Cegła

zdjęcia: Jakub Skokan i Martin Tůma / BoysPlayNice