rodzinna willa

Tak mieszkają nasi sąsiedzi. Rodzinna willa w Słowacji

Ta nowoczesna rodzinna willa znajduje się w Bratysławie. Jest oddalony od centrum, powstał bowiem w dzielnicy Jarovce, która położona jest nad Dunajem. Zaprojektował gozespół projektantów z pracowni Compass architekti, którzy nazwali projekt domem dziadków i… dziewięciu wnuków.

Architekci mieli pole do popisu. Budynek powstał na działce domków jednorodzinnych. Projektanci postanowili jednak zlokalizować budynek nie w centralnej części, ale w północnej. W efekcie powstał budynek na planie litery “L”, który z północnej i południowej strony sąsiaduje z dużymi ogrodami.

Musieliśmy uwzględnić trzy główne wymagania. Budynek miał być mały, nie posiadać schodów oraz mieć wystarczającą przestrzeń dla dziewięciu wnuków – mówią autorzy projektu.

Wnętrze podzielono na dwie części – dzienną i nocną. Ta pierwsza jest w maksymalnym stopniu przeszklona. Taki zabieg sprawił, że pobliski ogród zdaje się przenikać do środka. Inwestorzy mogą ze spokojem odpoczywać właśnie w tej części, przez okna doskonale widzą, co robią ich wnuki w ogrodzie. Z kolei część nocna znalazła się za drewnianą ścianą. Co ciekawe, również ta część ma swój ogród. Jest on jednak najmniejszy. W sumie powierzchnia mieszkalna budynku to 160 m kw.

rodzinna willa


Co najbardziej nam się tutaj podoba? Szkło, beton i drewno. Projektanci zachowali doskonały balans między tymi trzema i stworzyli budynek, który jest bardzo, bardzo fotogeniczny. Tak zaprojektowana rodzinna willa z pewnością będzie służyła mieszkańcom długie lata, bez remontów i bez kolejnych architektonicznych interwencji. Właśnie w tym dostrzegamy siłę dobrej architektury. Brawo!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Słowacja | Modernizm

zdjęcia: Jakub Skokan i Martin Tůma / BoysPlayNice

rysunki:

fot. Boys Play Nice