Kopiec po częściowym odbiorze. źródło: Powiat Łukowski

Tak teraz wygląda Kopiec Henryka Sienkiewicza. Po remoncie zniknęła zieleń

Kopiec Henryka Sienkiewicza przeszedł metamorfozę. Podczas prac wyremontowano spacerowe ścieżki i wycięto rosnącą w pobliżu zieleń. Czy właśnie tak kopiec ma wyglądać?

Kopiec Henryka Sienkiewicza znajduje się w Woli Okrzejskiej. To właśnie tutaj urodził się polski Noblista. Kilka lat temu rozpoczął się remont kopca, który usypany został w latach 1932-1938. Kopiec wzniosła ludność z całej Polski. Ma 15 metrów wysokości i około 45 metrów średnicy. Budowa kopca była ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. O przedsięwzięciu pisały ogólnokrajowe media. Polonia amerykańska organizowała festyny i występy, aby zebrać środki na budowę konstrukcji. Ziemię do jego budowy zwożono z różnych zakątków Polski i Europy, z miejsc, które były związane z Henrykiem Sienkiewiczem.

Remont przeprowadzają lokalne władze, które ogłosiły w tym celu konkurs pod nazwą „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności muzeum, zabytkowego parku i kopca”.

W styczniu powiat na swojej stronie internetowej informował o “częściowym odbiorze Kopca Henryka Sienkiewicza”. Jak czytamy na stronie powiatu: Prace wokół Kopca mają polegać na uporządkowaniu i zabezpieczeniu go przed degradacją. Dokonane zostaną nasadzenia wokół terenu oraz montaż ogrodzenia. Ponadto prace będą polegały na remoncie i zabezpieczeniu przed ponownym uszkodzeniem serpentyny alejek dojściowych. Zaprojektowano odtworzenie ścieżek według pierwotnego obrysu oraz wzmocnienie górnej powierzchnię Kopca.

Tak kopiec wyglądał PRZED remontem. Zdjęcie wykonano w 2015 roku. fot. Logi Aer, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Zakres prac obejmował wykonanie alejek komunikacyjnych, montaż ławek, koszy na śmieci i odnowienie obelisku. Powiat Łukowski zapewnia, że zakres prac obejmował też “roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych“. Niestety na niedawno wykonanych zdjęciach tej zieleni nie widać. Przed remontem wokół kopca rosły drzewa i krzewy. Niemal wszystkie zostały wycięte, a kopiec jawi się teraz jako piaszczysta górka…

O sprawie napisał Maciej Fijak z serwisu Smoglab.pl, który bezskutecznie próbował uzyskać komentarz o efekcie prac na kopcu od starosty powiatowego i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chętniej o nowym wizerunku kopca wypowiadali się lokalni mieszkańcy. “Te drzewa, które rosły na placu również dawały schron przed upałem. Teraz wygląda to, jak na odludziu” – czytamy wypowiedź pani Karoliny, którą publikuje Smoglab.pl.

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Archialert | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: Powiat Łukowski