Biedronka

Takiego sklepu Biedronka nie widzieliście. Mieści się w pałacu z XV wieku

Sklepy Biedronka, kojarzą nam się raczej z mało eleganckimi wnętrzami i czerwonym owadem na każdej półce, tym bardziej cieszy nas sklep, który znajduje się w Krakowie, tuż przy samym rynku.

Początki, jak to zwykle bywa, są trudne. Gdy pojawiły się pierwsze informacje, że w miejscu Pałacu Spiskiego, pochodzącego z XV wieku ma powstać kolejny sklep sieci Jeronimo Martins, mieszkańcy Krakowa zostali podzieleni. Pojawiła się obawa o szpecący wygląd witryny, a także o to, że Pałac Spiskiego, to ważne, historyczne miejsce.

Historia pałacu sięga XV wieku. Przez lata przechodził z rąk do rąk, poczynając od rodziny Lubomirskich, na Macharskich kończąc. Zapisał się na kartach historii również jako „pałac królów”, ze względu na to, że to z jego okien Jan III Sobieski przyjmował hołd od mieszczan krakowskich. Zwolennicy dyskontu, argumentują, że handel spożywczy w tym miejscu trwał i trwa od wielu lat, dlatego pomysł przedłużenia tradycji nie jest zły. W tym samym miejscu znajdował się bowiem od lat 80. XIX wieku sklep Antoniego Hawełki, oferujący handel garmażeryjny. Po II wojnie światowej lokal został znacjonalizowany, a do rąk prywatnych wrócił dopiero w 1989 roku. Od tamtego czasu nie zachwycał estetyką.

Tutaj, naprzeciwko postulatom mieszkańców wyszło Jeronimo Martins, gwarantując, że lokal zostanie wyremontowany, a także odrestaurowany na podstawie dawnych fotografii i rycin, w taki sposób by jak najlepiej podkreślić wyjątkowy charakter miejsca. Cieszy nas takie podejście!

Sklep sieci Biedronka w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym w Krakowie został otwarty dla klientów w kwietniu 2017 r. Mając na uwadze historyczny charakter tego miejsca, a także uwzględniając wszelkie zalecenia miejskiego konserwatora zabytków, przygotowaliśmy specjalną identyfikację wizualną naszego sklepu. W witrynie sklepowej umieszczono nazwę Biedronka w formie uzgodnionej z konserwatorem zabytków. Natomiast wystrój wnętrz nawiązuje do wyglądu tego miejsca znanego między innymi z archiwalnych fotografii, m.in. zachowaliśmy historyczne meble, które poddaliśmy renowacji oraz odtworzyliśmy posadzkę na wzór oryginalnej. Zastosowaliśmy również specjalne oświetlenie, pasujące do wnętrza. We wspomnianej placówce znajdują się również informacje dotyczące historii Pałacu Spiskiego – mówi Mariusz Ajchler, straszy menedżer sprzedaży w sieci Biedronka, odpowiedzialny za sklep przy Rynku Głównym w Krakowie.

Trzymamy kciuki, by tego typu projekty pojawiały się częściej!

Czytaj też: Kraków | Sklep | Wnętrza | Witryna Sklepowa | Zabytek| WhiteMAD na Instagramie

fot. Andrzej Banaś