fot. Agnieszka Osiecka, courtesy Agata Passent, Biblioteka Narodowa

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej. Wystawa w MOCAK-u

Agnieszka Osiecka nie jest znana od fotograficznej strony. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK otwarta będzie wystawa Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej, podczas której będziemy mogli zobaczyć zdjęcia, które wykonała artystka. Wiele z nich pokazanych zostanie pierwszy raz.

Dramat Agnieszki Osieckiej polega na tym, że została wykreowana na celebrytkę biograficzną: kochankowie, przyjaciółki, zabawy i alkohol. Pod tym wszystkim zniknął człowiek. A Agnieszka była osobą niezwykle interesującą, błyskotliwą, inteligentną i twórczą. W tekstach piosenek przyglądała się z rozbawieniem ludzkim dramatom i dramacikom. Była świetnym obserwatorem i zawsze trafiała we wrażliwe punkty. Jako nastolatka prowadziła niesamowity Dziennik. Jako kilkunastolatka znała kilka języków, przeczytała i przeanalizowała ważną literaturę, czuła kino i teatr, pisała trafne recenzje oraz komentowała sprawy polityczne. Miała też czas na miłość, przyjaźń, taniec i pływanie wyczynowe. Jej Dziennik jest ambicjonalnym wyzwaniem dla nastolatków.

MOCAK pokaże jej twórczość fotograficzną. Osiecka nie robiła zdjęć z intencją ich upublicznienia. Traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym. W Dzienniku wspomina o robieniu zdjęć. Część jej koncepcji fotograficznych miała w sobie zamysł artystyczny. Na przykład seria zdjęć z Nowego Jorku, w których kadrze musiało pojawić się coś czerwonego.

fot. Agnieszka Osiecka, courtesy Agata Passent, Biblioteka Narodowa

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z obszernymi fragmentami Dziennika, wspomnieniami osób bliższych i dalszych oraz listami i fotografiami Osieckiej.

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej

Kurator: Maria Anna Potocka

Koordynatorka: Anna Jeznach

Termin wystawy: 27.10.2023 – 03.3.2024

Wernisaż: 26.10.2023 

Miejsce: budynek A, poziom 0

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wystawy.

źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – MOCAK (www.mocak.pl)

Czytaj też: Kraków | Muzeum | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie