Tamale Mini-living

Polka zaprojektowała osiedle w Ghanie. Poznajcie Tamale Mini-living!

Tamale, trzecie pod względem wielkości centrum urbanistyczne i jedno z najszybciej rozwijających się miast w Zachodniej Afryce charakteryzuje się horyzontalnością i niekontrolowanym poszerzaniem granic miasta. Jest usytuowane w ekosystemie Sawanny, który miesza się tam z kulturą Sahelu. Projekt Tamale Mini-living balansuje zagęszczenie i kompresję budynków mieszkalnych. Projekt zakłada trzy typologie przestrzeni mieszkalnych, które mogą być łączone ze sobą w różne sposoby, kreując typologię wysp* ‘compound’ – bardzo często spotykanych w architekturze wernakularnej Sub-Sahary.

Tamale Mini-living to koncept mieszkalny dający możliwość prowadzenia minimalistycznego życia które jest pełne zbalansowanych, zdrowych rytuaów. Projekt jest satelitą, istniejącej, nagradzanej siłowni TamaleFit. Tym razem połączonej z krótkoterminowym wynajmem mieszkań, zajęciami na świeżym powietrzu i przetwarzaniem roślin. Płaskie dachy nad przestrzeniami publicznymi goszczą poranne i wieczorne zajęcia fitness. Natomiast, na dachach mieszkań suszy się liści moringi i płatków kwiatu hibiskusa. Oba składniki będą uważane w projektowanej restauracji, ulokowanej w centralnej części założenia.

Osiedle mieszkalne zostało zaprojektowane w celu przyciągnięcia tubylców jak i przyjezdnych. Założenie ma połączyć społeczność wokół idei balansu ciała z umysłem. Przestrzeń jest zorganizowana jako zbiór siedmiu wysp, które składaja się z dziewiętnastu mieszkań. Typologia wyspy przypomina tradycyjne założenia mieszkalne północnej Ghany. Przestrzenie prywatne znajdują się w centrum wysp, które za to stają się porowate w kierunku ich obwodu. Obrzeża wysp to półprywatne tarasy z pergolami, dającymi obszerne powierzchnie cienia.

Trzy typologie mieszkań zostały zaprojektowane aby służyć różnym stylom życia. Mieszkanie introwertyka posiada ukryte patio, które znajduję się w środku wyspy. Mieszkanie ekstrowertyka posiada dużą platformę która jest połączona z przestrzenią publiczną. Mieszkanie kompaktowe ma dwa poziomy i zajmuję najmniejszą powierzchnię przyziemia. Otwory w strukturach zostały zaprojektowane aby pozwolić na przewiew i utworzyć korytarze wietrzne. Ściany struktur mają więcej niż osiemdziesiąt centymetrów. Wszystkie decyzje zostały podjęte aby uniknąć konieczności sztucznego obniżania temperatury.

Plan zagospodarowania przestrzeni został rozdzielony poprzez publiczny pasaż z restauracją, recepcją, barem i siłownią. Wszyscy mieszkańcy są zaproszeni do udziału w wieczornych sesjach jogi na dachach i dziennych treningów w cieniach pergoli.


Przewodnią ideą było stworzenie typologi, która jednocześnie celebrowałaby indywidualność jak i społecznikowskość mieszkańców. Przestrzenie publiczne mieszają się z prywatnymi, jednakże wciąż pozwalając indywidualistom na ukrycie się. Nielimitowane możliwości ułożenia przestrzeni z trzech typologi pozwalają na szybkie zmiany i łatwiejsze decyzje podczas konstrukcji jak i przyszłą rozbudowę założenia.

Ogrody zostały zaprojektowane przy użyciu rodzimych odmian roślin, które zostaną przetworzone na pokarm. Hibiskus, moringa, baobab, akacja i drzewo neem zostaną posadzone w ogródkach. Typologie wysp moga być złożone z jednego albo wielu mieszkań tworząc różne rodzaje przestrzeni zielonych. Mieszkania ekstrowertyków będą posiadać otwartą kuchnię, stół i strefę relaksu. Mieszkania kompaktowe są zgrupowane aby ulokować grupy przyjezdnych obok siebie Introwertycy są ustawieni na obrzeżach założenia, w komfortowej odległości od przestrzeni wspólnych.

Struktury wykonane są z poured-earth. Jest to metoda podobna do wylewania betonu, natomiast zawiera on większy procent gleby, i od czasu do czasu jest kompresowany aby nadać strukturze bardziej surowy wygląd. Lamele w oknach i pergolach wykonane są z drzewa Tikk i Mahogani, które są używane np. do konstrukcji słupów elektrycznych w północnej Ghanie.

Klient bardzo chciał połączyć rodzimy styl zabudowy z nowoczesnym wyglądem. W związku z czym, organizacja przestrzenii przypomina wioski, ale przekrój i materiały są tak zaprojektowane aby utworzyć jak najlepsze warunki termane i wietrzenie. Chciał aby przestrzeń tworzyła środowisko do zbudowania więzi między ludźmi, stąd pomysł z pergolami które otwierają się z każdego apartamentu tworząc neutralną przestrzeń do spotkań i ‘small talków’. Zajęcia fitness na dachach i pod pergolami również mają na celu zbliżyć do siebie społeczność. Odwiedzanie dachu apartamentu jednego z mieszkańców w celu ćwiczeń można traktować jako odwiedziny ‘w gości’. Nowoczesnego sznytu projektowi dodają stalowe meble i wentylatory. Przełamują one ziemistość urzytego we wnętrzach materiału “poured-earth” (lanej ziemii).

Tytuł: Tamale Mini-living
Autor: Magdalena Gorecka modelsoffbeauty
Zespół: Toms Kampars
Wizualizacje: Kateryna Mykhailiuk
Rok: projekt 2021-22, budowa 2023, oddanie 2025
Inwestor: Joseph Tiibe, TamaleFit & North View Properties Ltd. Funkcja: mieszkaniowa, restauracja, sport i wellness Lokalizacja: Sognayili Residential Area, Tamale, Ghana Metraż: 830 m2
Liczba apartamentów: 19

O architektce: 
Magdalena Gorecka jest architektem pracującym i wykładającym w Austrii, Ghanie i Polsce. Ukończyła Uniwersytet Sztuk Stosowanych we Wiedniu. Aktualnie prowadzi swoją własną pracownię modelsoffbeauty i wykłada w laboratorium [APPLIED] Foreign Affairs na Instytucie Architektury we Wiedniu, gdzie zajmuje się prowadzeniem zajęć ‘Urban Ecologies’. Naucza tam futurystycznego i przekoloryzowanego podejścia do projektowania przestrzenii publicznych, skoncentorwanych na idei solarpunku i decentralizacji pozycji człowieka w ekosystemie. Jest również gościnnym wykładowcą na uczelniach wyższych, między innymi ETH w Zurychu. Doświadczenie zdobyła pracując dla renomowanych biur, głównie projektując budynki użyteczności publicznej i architekturę wystawienniczą dla MVRDV w Rotterdamie. W 2020 roku zaprojektowała nagradzany Targ w Guabulidze, Ghana, który zdobył nagrodę BLT w 2021 roku, a także został finalistą w konkursie na najlepszy budynek Archdaily (2021). W 2020 uzyskała nagrodę ‘Odkrycia Roku’ przez Architecture Masterprize w Los Angeles. Od 2021 roku rozwija swoją własną pracownię, projektując struktury w Afryce Sub-Saharyjskiej, np Senegalu i Ghanie. Jej pracownia – modelsoffbeauty jest skoncentrowana na projektowaniu poprzez tworzenie narracji architektonicznych skupionych na szybkiej kulturze, (the Otherworldliness, 2021), digitalizacji (Digital Oyster, 2021) i nieformalności przestrzeni.

Strona www: https://modelsoffbeauty.com
akademia: https://ioa.angewandte.at

Czytaj też:Afryka | Ciekawostki | Mieszkanie | Minimalizm | Architektura w Polsce

źródło: Materiał Prasowy /Tamale Mini-living / https://modelsoffbeauty.com
wizualizacje: Kateryna Mykhailiuk