schronisko Głodówka

Tatry: schronisko Głodówka rozdaje kawę za przyniesienie worka śmieci

Akcję sprzątania prowadzi schronisko Głodówka, które oferuje darmową kawę z pięknym widokiem na Tatry za przyniesienie worka śmieci zebranych na szlaku.

O starcie wydarzenia Schronisko Głodówka poinformowało na Facebooku. W ten sposób chce wspierać sprzątanie szlaków w trakcie wędrówek turystów, których nagrodzi darmową kawą z widokiem na góry. Pierwsza odsłona akcji odbędzie się w najbliższy weekend 11-14 czerwca.

Chcemy promować właściwe postawy w trakcie poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jesteśmy ludźmi gór i Tatry są naszym domem. Zależy nam, by troska o czystość parku była elementem każdego wyjścia na szlak – opisują organizatorzy na stronie wydarzenia.

Chętni otrzymają worki na śmieci i rękawiczki ochronne. Za przyniesione śmieci przewidziano drobne nagrody. Za każdą torbę śmieci Schronisko Głodówka nagrodzi wolontariuszy filiżanką kawy oraz umożliwi wejście na niedostępny zazwyczaj taras widokowy w Schronisku PTTK Morskie Oko. Wkrótce ten wachlarz nagród ma się powiększyć, organizator planuje do listy nagród dodać zjazd tyrolką lub czasowo udostępnić turystyczny rower.

schronisko Głodówka


Schronisko Górskie ZHP „Głodówka” otwarte zostało w 1935 r. Nazwa „Głodówka” pochodzi od podhalańskiego nazwiska Głód, które nosił dawny właściciel tego terenu. Pierwszy, drewniany budynek zbudowano na początku lat 30. XX wieku. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ówcześnie schronisko otrzymało imię architekta Karola Stryjeńskiego – profesora ASP w Warszawie. Kilka lat później budynek spłonął w wyniku pożaru. Obiekt odbudowano, a jego nowe otwarcie zaplanowane było na 1 września 1939 r. Schronisko jest bardzo dobrze ulokowane na Polanie Głodówki. Ze schroniska rozpościera się widok na panoramę Tatr. Można obserwować odcinek liczący blisko 76 kilometrów, od Hawrania po Tatry Zachodnie.

Wydarzenie „Zlot Ludzi Gór” znajdziecie na Facebooku klikając tutaj.

Czytaj też: Podróże | Zieleń | Ekologia

źródło: Schronisko Głodówka (glodowka.com.pl)