Teatr Animacji w Poznaniu

Teatr Animacji w Poznaniu został przebudowany. Mamy nowe zdjęcia

Teatr Animacji w Poznaniu zyskał nowy wygląd dzięki architektom z pracowni Atelier Starzak Strebicki. Aranżację dwóch pomieszczeń teatru rozpoczęto od konsultacji z dyrekcją i pracownikami teatru. W ten sposób można było lepiej poznać potrzeby instytucji i jej oczekiwania w stosunku do kształtu projektowanych zmian.

Dzięki temu stworzono koncepcję dedykowaną specjalnie pod codzienną działalność programową teatru. Zdecydowano, że obie sale o łącznej powierzchni 91 m kw. muszą się wzajemnie uzupełniać i łączyć w sobie funkcje wystawiennicze i warsztatowe. Maksymalne wykorzystanie potencjału przestrzeni i nadanie jej dynamiczności związanej ze swobodnym przepływem ludzi zagwarantowała praca wzdłuż ścian pomieszczeń. Dlatego w każdej z sal wstawiono po jednym, dużym i funkcjonalnym meblu przylegającym bezpośrednio do ścian, które nie tylko zapewniają przestronność, ale również są niezwykle komfortowe w użytkowaniu: mogą pełnić rolę podestów audytoryjnych dla publiczności, a jednocześnie spełniać funkcję wystawienniczą.

Teatr Animacji w Poznaniu


Wycięte w równych odstępach otwory w blatach mebli umożliwiają prezentację bogatej kolekcji teatralnych lalek przy zachowaniu dużej elastyczności, bowiem w łatwy i szybki sposób można zmienić prezentację eksponatów i ustawiać je w różnych konfiguracjach. Pozwala to także na stworzenie wielu ścieżek narracyjnych i przenikanie się opowieści między dwoma pomieszczeniami. Na korytarzu wzmocniono efekt przestrzenności za sprawą dodania luster na suficie.

Wszystkie meble zostały wykonane z wytrzymałej i przyjaznej w bezpośrednim kontakcie sklejki brzozowej komponującej się z obecnym na podłodze drewnianym parkietem.

Zobacz również: Wnętrza | Muzeum | Architektura

Lokalizacja: Poznań, Polska
Rok: 2019
Program: Aranżacja dwóch pomieszczeń wystawowych
Zespół: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Anastasiia Oksiukovska, Oliwia Tatara, Viktoriia Chypurko, Natalia Álvarez, Paula Fernández Rodríguez
Zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk, źródło: starzakstrebicki.eu