Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Fot. Margoz, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Fasada ma kształt magicznej drewnianej szafy

Teatr Baj Pomorski w Toruniu specjalizuje się w spektaklach lalkowych dla dzieci. Modernizacja, której obiekt zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd została przeprowadzona w latach 2005-2006. Wejście do budynku ma kształt starej drewnianej szafy, a okna przypominają książki poukładane na półkach. Projekt to wynik współpracy toruńskiej firmy Ambit oraz czeskiego scenografa Pavla Hubički.

W konstrukcji użyto wielu różnych materiałów, m.in. cegły, szkła, betonowych płyt i drewna. Również wnętrze budynku zostało odnowione i dostostosowane do współczesnych standardów. Budynek przed II wojną pełnił funkcję Domu Harcerskiego.

Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Fot. Travelarz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Baj Pomorski


Teatr Baj Pomorski zawdzięcza swoje narodziny Irenie Pikiel-Samorewiczowej – artystce malarce, która w kwietniu 1945 roku przybyła do Bydgoszczy wraz z dokumentem z Ministerstwa Kultury i Sztuki upoważniającym ją do zorganizowania pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Miał to być młodszy brat warszawskiego Teatru Baj, stąd nazwano go Bajem Pomorskim. Po krótkim epizodzie w Bydgoszczy teatr przeniesiono do Torunia. W 1946 roku otrzymał budynek przy ul. Piernikarskiej 9, który w okresie wojny należał do niemieckiego Teatru Zamkowego. W tym miejscu, położonym nieopodal ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego, teatr działa do dziś.

Baj Pomorski
Teatr widziany od strony zachodniej. Fot. Mateuszgdynia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Obecny dyrektor Baja Pomorskiego, Zbigniew Lisowski, czyni z toruńskiej sceny lalkowej teatr otwarty, który przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, ale też wychodzi ku studentom i widzom dorosłym. W latach 2005–2006 nadzorował on rozbudowę i modernizację Baja Pomorskiego finansowaną ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Nowy budynek szybko zyskał opinię jednego z najciekawszych obiektów teatralnych w Polsce, otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Nowoczesne rozwiązania techniczne i elektroakustyczne pozwalają na wykorzystywanie w prezentowanych spektaklach najnowszych technik multimedialnych i nowatorskich pomysłów inscenizacyjnych. Najciekawszym fragmentem projektu stał się oryginalny front pomyślany jako wielka drewniana szafa z rzeźbami bajkowych postaci, który powstał we współpracy z czeskim scenografem teatralnym od lat zaprzyjaźnionym z Bajem Pomorskim, Pavlem Hubičką.

Fasada budynku nocą. Fot. 1bumer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Innowacyjna, bo dotąd niepraktykowana przy tego typu obiektach, współpraca architektów, scenografa i dyrektora teatru, zaowocowała niespotykaną w żadnym innym budynku scenicznym w Polsce teatralnością wyglądu nowego Baja Pomorskiego. Teatr zadziwia widzów na każdym kroku rzeźbami i płaskorzeźbami, ręcznie wykonanymi meblami, oprawą plastyczną i kolorystyką wnętrz, które dla mieszkańców Torunia i regionu oraz turystów mogą być niezwykłym miejscem obcowania z tajemnicą teatru i zarazem pięknem architektury zawartej w kompleksie Starego i Nowego Miasta.

Źródło: bajpomorski.art.pl, visittorun.com

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Miasto | Ciekawostki | Kultura | Architektura w Polsce | Toruń