Teatr Letni w Szczecinie prawie gotowy. Mieni się feerią barw

Teatr Letni znajduje się w zachodniej części Parku Kasprowicza w Szczecinie. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Miejsce już wkrótce zacznie tętnić życiem.

Teatr Letni imienia H. Majdaniec zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena.

W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

W ostatnich dniach na terenie obiektu odbywały się testy oświetlenia. Dzięki temu możemy zobaczyć, jakie możliwości techniczne oferuje obiekt. Raz może mienić się feerią barw, aby w zależności od okazji, rozświetlić dach cały na biało.

Iluminacja obiektu składa się z około 600 opraw oświetleniowych świecących w stronę pokrycia dachu. Każda oprawa ma możliwość indywidualnego sterowania. System umożliwia tworzenie iluminacji statycznych oraz dynamicznych w dowolnym kolorze. Iluminacja to jeden z elementów skomplikowanego systemu scenotechniki, która będzie działać na obiekcie.


Dodatkowo amfiteatr wyposażony jest w instalację oświetlenia podstawowego składającego się z około 350 opraw świecących na widownię. One również posiadają możliwość indywidualnego sterowania oraz regulacji temperatury barwy od zimnej po ciepłą. W stopniach widowni zainstalowane są oprawy przeszkodowe w ilości około 220 sztuk. Ponadto amfiteatr wyposażony jest w rozbudowaną instalację technologii scenicznej składającą się min. z 70 wciągarek, na których można wieszać oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, oraz scenografię. Do wciągarek doprowadzone są przewody zasilające oraz sterujące co daje możliwość szybkiego montażu i podłączenia oświetlenia oraz nagłośnienia organizatorowi imprezy.

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest w połowie tego roku. Wykonawcą jest firma Adamietz Sp. z o.o. Nadzór nad realizacją sprawuje Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.

fot. Urząd Miasta Szczecin

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Szczecin  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie