Technologia połączona z designem. Samsung Jet Bot AI+ to odkurzacz idealny dla właścicieli zwierząt

Zastanawiasz się nad kupnem robota sprzątającego? Marka Samsung stworzyła urządzenie, które posiada wiele zaawansowanych funkcji ułatwiających sprzątanie. Jet Bot AI+ imponuje swoimi możliwościami, oto jego mocne strony.

Znane od lat roboty sprzątające to wygodny sposób na utrzymanie porządku. Jednak mają spory minus – trzeba im ułatwić pracę usuwając wcześniej z podłogi potencjalne przeszkody. Tym razem jest inaczej. Samsung stworzył robot sprzątający Jet Bot AI+, który potrafi rozpoznawać przedmioty¹, omijać przeszkody, ale też… pozwoli przypilnować domowe zwierzaki, kiedy zostają same w domu. Blisko połowa Polaków ma w swoich domach zwierzęta i chyba każdy z właścicieli psów czy kotów marzy o “magicznym” sposobie sprzątania sierści. Robot sprzątający Jet Bot AI+ został zaprojektowany w taki sposób, aby skutecznie uporać się z tym problemem. Urządzenie wyposażone jest w czujnik LiDAR, dzięki któremu potrafi analizować powierzchnię i plan mieszkania, by opracować optymalną drogę przemieszczania się. Jest to pierwszy na świecie robot sprzątający, który posiada specjalny procesor Intel® Movidius. Dzięki niemu może rozpoznawać obiekty na swojej trasie – robot skanuje teren i wykrywa drobne przedmioty, które może precyzyjnie ominąć. Dotyczy to nie tylko pozostawionych na ziemi ubrań, dziecięcych zabawek, kabli czy zawieszonych tuż nad ziemią zasłon. Nie musimy więc pamiętać o sprzątnięciu małych przedmiotów przed przejazdem robota. To kolejny plus. Robot z powodzeniem ominie też psie i kocie nieczystości, dlatego bez obaw można mu zlecić sprzątanie mieszkania kiedy nie ma nas w domu.

Nie są to puste słowa, za tym stwierdzeniem kryją się konkretne rozwiązania. Technologia Jet Cyclone zapewnia nieprzerwaną moc, natomiast skuteczne pozbycie się kurzu i brudu jest możliwie dzięki mocy urządzenia i skutecznej szczotki. Robot odkurzy drobinki kociego żwirku oraz poradzi sobie ze słabo widoczną sierścią psów krótkowłosych. Po zakończeniu sprzątania robot sam powróci do stacji czyszczącej i opróżni pojemnik na kurz. Inteligentny robot potrafi też rozpoznać² meble i sprzęt AGD, aby skutecznie omijać przeszkody. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu Intel AI, które umożliwia inteligentne myślenie i samodzielne podejmowanie decyzji.


Jet Bot może być zarządzany przez aplikację SmartThings³, w której sprawdzimy postępy i status urządzenia w czasie rzeczywistym. To bardzo wygodne. Wprawdzie robot dostosowuje swoją moc automatycznie do podłoża, które aktualnie odkurza, ale można ją łatwo zmienić. Wystarczy kilka tapnięć na ekranie smartfona, aby uruchomić bądź zatrzymać urządzenie, zmienić moc ssania, ustalić harmonogram pracy oraz sprawdzić, które miejsce zostało już wyczyszczone. Można mu zlecić sprzątanie konkretnego pokoju, wystarczy tylko odpowiednio nazwać pomieszczenia na mapie w aplikacji.

Tu pojawia się ciekawostka. Zastanawialiście się, co porabiają wasze zwierzaki, kiedy nie ma was w domu? Robot sprzątający Jet Bot AI+ wyposażony jest w kamerę i może transmitować wideo na żywo za pośrednictwem aplikacji SmartThings⁴. Dzięki temu przebywając w pracy lub odwiedzając znajomych można sprawdzić, czy ze zwierzętami jest wszystko w porządku. Chętni mogą nawet za pośrednictwem robota włączyć swoim pupilom muzykę.  Funkcja przyda się nie tylko do kontroli zwierząt. Tryb monitorowania umożliwia przemieszczenie się odkurzacza w dowolne miejsce mieszkania, aby przesłać wideo na smartfon właściciela. Przebywając nawet na drugim końcu świata można sprawdzić, czy w mieszkaniu nie stało się nic złego. Jet Bot AI+ działa tu jak stróż – po włączeniu opcji powiadomienia poinformuje nas, jeśli wykryje w swoim pobliżu jakikolwiek ruch.

Projektanci Samsung tak zaprojektowali urządzenie, aby było przyjazne i bezpieczne dla człowieka. Specjalny system filtracji zatrzymuje aż do 99,99%⁵ drobnego pyłu, wliczając w to cząsteczki i alergeny o wielkości zaledwie od 0,5 do 4,2 mikrometrów. Robot z powodzeniem poradzi sobie z odkurzaniem nie tylko twardych podłóg, ale też dywanów. Wykonana z antystatycznego włosia szczotka skutecznie usunie z nich kurz, włosy i sierść zwierząt. Szczotkę zaprojektowano tak, aby przecinała włosy, dlatego znika problem ich zaplątywania w elementy urządzenia. Pojemnik na kurz oraz filtry odkurzacza można łatwo wyczyścić pod bieżącą wodą. Z kolei do wyczyszczenia szczotki wystarczy zwykła ściereczka. Elementy muszą być suche przed ponownym użyciem.

Warto też zwrócić uwagę na nietypowy wygląd urządzenia. To harmonijne połączenie okręgów i trójkątów, inspirowane minimalistycznym designem. Kształt robota Jet Bot AI+ wynika z potrzeby takiego umieszczenia czujników, aby te działały jak najlepiej. Czujnik LiDAR położony został w tylnej części i lekko wystaje ponad urządzenie. Odkurzacz ma trójkątny przedni zderzak, w którym znalazła się szczotka, czujnik odległości i koła.

Naszym celem było stworzenie przyjaznego człowiekowi, inteligentnego urządzenia, które będzie pomagać bez konieczności każdorazowej interakcji z nim – mówi Yeonsu Kim, projektant marki Samsung.

Dlatego z robotem można komunikować się głosowo. Urządzenie współpracuje z Asystentem Google i można mu wydawać polecenia w języku polskim. Takie wrażenia również chcieli osiągnąć projektanci.

Robot sprzątający Jet Bot AI+ sprzedawany jest ze Stacją czyszczącą w zestawie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie TUTAJ.

źródło: Samsung

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Minimalizm | Gadżety | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z firmą Samsung.

¹Pod warunkiem, że ma tylko około 1 cm szerokości, 1 cm wysokości i 1 cm głębokości.

²Przykładowe elementy: klimatyzator (stojący), lodówka, telewizor, pralka/suszarka, oczyszczacz powietrza, AirDresser, sofa, łóżko, regał, stół, BESPOKE (lodówka, zmywarka), odpadki/odchody, kabel elektryczny, ręcznik/skarpetka, kubek, Szklanka, butelki, miska, wazon.

³Aplikacja dostępna na urządzeniach z iOS oraz systemem Android. Wymagane połączenie z Wi-Fi oraz konto Samsung Account. Android 6.0 lub wyższy/ iOS 10.0 lub wyższy.

Aplikacja dostępna na urządzeniach z iOS oraz systemem Android. Wymagane połączenie z Wi-Fi oraz konto Samsung Account. Android 6.0 lub wyższy/ iOS 10.0 lub wyższy.

Na podstawie testów wewnętrznych w trybie Max, zgodnie z normą IEC62885-2 Cl. 5.11 standard. Wyniki mogą różnić się w zależności od rzeczywistych warunków w domu.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły