autor: Marcin Osiecki

Tęcza może wrócić na plac Zbawiciela. Zdecydują mieszkańcy w głosowaniu

Minęło już siedem lat, odkąd z placu Zbawiciela usunięto instalację Tęcza projektu Julity Wójcik. Teraz kolorowa konstrukcja może wrócić na dawne miejsce, ale w innej formie.  Projekt jej budowy zgłosili aktywiści do Budżetu Obywatelskiego. Tyko do północy można głosować na projekt Nowej Tęczy. 

Nowa Tęcza zbudowana ma zostać z sześciu wygiętych metalowych prętów, malowanych w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Projekt wykonał arch. Marcin Osiecki, i przekazał prawa miastu.

Inicjatywa ma pomóc osobom LGBT+, które często spotykają się z dyskryminacją na różnych płaszczyznach. Powoduje to u nich poczucie odrzucenia przez otoczenie, niepasowania, a także skłania do ukrywania swojej tożsamości, udawania bycia kimś innym niż są w rzeczywistości. Pokazywanie symboliki LGBT+ w miejscach publicznych ma być formą wsparcia.

Afirmacja tęczy, pokazywanie symboliki LGBT+ w centralnych miejscach publicznych, w sposób jawny i odważny pokazuje, że bycie osobą LGBTQIA+ nie jest powodem do wstydu, ale właśnie czymś normalnym. Dlaczego ktoś miałby wstydzić się bycia gejem, jeśli na centralnym placu Warszawy stoi wielka tęcza w »kolorach gejów«?” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Poza wsparciem osób LGBTQIA+, instalacja ma też ożywiać sam Plac.

Powinna powrócić na plac Zbawiciela, bo wciąż się z nim kojarzy. Była i zniknęła. Bez niej środek placu jest pustym miejscem, które drażni i niepokoi, nieustannie przypomina o braku – uważa Małgorzata Büthner-Zawadzka, zaangażowana w inicjatywę.

autor: Marcin Osiecki

Plac Zbawiciela ze względu na historyczną zabudowę często jest porównywany do placów paryskich. Ustawienie nowej instalacji ma sprawić, że to, co jest historyczne, będzie splatać się z tym, co jest nowoczesne. Instalacja ma uatrakcyjnić plac i wyróżnić go na turystycznej mapie Warszawy.

Głosowanie w budżecie obywatelskim trwa do północy 30 czerwca. Głosować można przez stronę internetową lub tradycyjnie w urzędzie dzielnicy. Aktywiści zapowiadają, że przez cały czas głosowania będą na ulicach Warszawy, zachęcając mieszkańców i mieszkanki do głosowania. W zeszłym roku podobny projekt zebrał 6806 głosów – w tym roku liczą na przynajmniej dwa razy więcej. Projekt Nowej Tęczy znajduje się pod numerem 90. w kategorii projekty ogólnomiejskie.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Tęcza” Julity Wójcik na Placu Zbawiciela, fot. Piotr Panek, CC BY SA 4.0