Telewizor trafi na aukcję sztuki. To pierwszy taki przypadek na świecie

Telewizor Samsung The Frame trafi na licytację do Domu Aukcyjnego Art in House. Kolekcjonerzy sztuki będą mogli wylicytować obraz Wojciecha Brewki oraz telewizor, na którym umieszczono wysokiej jakości cyfrową wersję obrazu.

Pandemia koronawirusa spowodowała duże ograniczenia w funkcjonowaniu muzeów, galerii sztuki i innych obiektów kulturalnych na całym świecie. Spragnieni widoku obrazów autorstwa najsłynniejszych malarzy nie muszą jednak tracić czasu i czekać na otwarcie placówek. Dzięki telewizorowi Samsung The Frame mogą obcować ze sztuką we własnym domu, urządzenie zostało do tego specjalnie zaprojektowane. Już sama nazwa The Frame sugeruje, że pełni on funkcję dzieła sztuki, które możemy powiesić w mieszkaniu i poczuć się jak podczas wyjątkowej wystawy. Za jego pomocą możemy odbyć podróż po największych światowych galeriach sztuki albo po naszych wspomnieniach przeglądając zdjęcia na dużym ekranie.  

Telewizor The Frame zaprojektowano tak, by mógł wyświetlać cyfrowe wersje obrazów van Gogha, Moneta, Klimta i wielu innych. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk na pilocie, aby uruchomić Tryb Sztuka, w ramach którego mamy na start prawie 100 grafik, zdjęć i reprodukcji. Warto też skorzystać ze sklepu Art Store, który oferuje odpłatnie prawie 1400 obrazów, grafik i zdjęć najsłynniejszych mistrzów, które na co dzień zdobią wnętrza najlepszych muzeów i światowych galerii. Użytkownicy mogą kupić cyfrową wersję konkretnego dzieła lub wykupić miesięczny abonament, dzięki któremu zyskują dostęp do całego zbioru dzieł sztuki. Wiele obrazów prezentowanych w ramach kolekcji to znakomite dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, takie jak Robotnicy portowi w Arles Vincenta van Gogha czy Butelka, karafka, dzbanek i cytryny Paula Cézanne’a.

Wojciech Brewka, Night Cruising, 2020

Taki telewizor można powiesić obok rodzinnych zdjęć lub innych obrazów. Producent wyposażył The Frame w specjalne ramki, które można wymieniać. Klasyczna wersja telewizora ma grafitową ramę, jednak dostępne są też wersje w kolorze orzechowym, czarnym, beżowym i białym. Co ciekawe, wyświetlając obrazy możemy aktywować czujnik ruchu i ustawić jego czułość. Jeśli telewizor nie wykryje żadnego ruchu w salonie przez np. 20 minut lub godzinę, po prostu się wyłączy.

The Frame to również pełnoprawny Smart TV. Telewizor ma ekran o rozdzielczości 4K, wyposażony został w technologię Quantum Dot, zapewniającą 100 procent natężenia kolorów i wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy jakości obrazu. Na urządzeniu bez problemu wyświetlimy fotografie, które wykonaliśmy na wakacjach czy rodzinnej imprezie oraz obejrzymy filmy korzystając z popularnych platform VOD.

Aukcja Nowej Sztuki Domu Aukcyjnego Art in House odbędzie się już 15 stycznia o godzinie 19:30. Osoba, która wygra aukcję stanie się posiadaczem oryginału obrazu „Night Cruising” Wojciecha Brewki oraz jego cyfrowej wersji z telewizorem The Frame. Organizatorzy przygotowali możliwość uczestnictwa w wydarzeniu online (za pośrednictwem popularnych platform), telefonicznie lub poprzez zlecenie z limitem. Katalog, instrukcja licytacji oraz regulamin dostępne są na stronie artinhouse.pl/pl/aukcja.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Sztuka | Kultura | Kultura

źródło: materiały prasowe Samsung