Tężnia Maciejka w Warszawie już działa. Poprosili o nią mieszkańcy! 

Tężnia Maciejka w Warszawie powstała na prośbę mieszkańców warszawskiego Ursynowa w ramach stołecznego Budżetu Obywatelskiego z 2018 roku. Po dwóch latach mieszkańcy mogą korzystać z dobrodziejstw miejskiej solanki.

Tężnia Maciejka w Warszawie stanęła w Parku Jana Pawła II przy ul. Romera. Inwestycja powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. W głosowaniu, które miało miejsce w 2018 roku na pomysł budowy instalacji solankowej w tej dzielnicy zagłosowało ponad 2200 mieszkańców. Prace nad budową tężni rozpoczęły się we wrześniu 2019 roku i trwały niecały rok. Dziś Tężnia Maciejka w Warszawie jest już w pełni gotowa do użytku.W ramach inwestycji miejskiej powstał niewielki placyk z centralnie osadzoną tężnią solankową. Wokół niej rozlokowano kilka ławek, na których można odpocząć i korzystać z dobroczynnego działania tężni. Pojawiły się również nowe kosze na śmieci, stojaki na rower, czy niewielkie nasadzenia zieleni. Elementem, który jest dla nas niezrozumiały jest płotek, który nie tylko nie pełni – naszym zdaniem – żadnej funkcji, ale także burzy estetykę miejsca. Koszt tężni wyniósł 370.000 złotych.

Warto również dodać, że Tężnia Maciejka w Warszawie to nie jedyna tego typu instalacja na terenie stolicy. Mieszkańcy mogą korzystać bezpłatnie z pięciu tego typu obiektów, znajdujących się między innymi na Pradze Północ (plac Hallera), na Woli (Park Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej), czy na dachu Galerii Północnej (ul. Światowida 17).

Po co buduje się tężnie solankowe? Tężnie działają jak gigantyczny filtr powietrza. Wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione jest wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki.  Za sprawą tego procesu stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Czytaj też: Architektura | Park  | Zieleń | Warszawa | Polska | Miasto

fot. Maksymilian Chołuj
źródło: UM Warszawa 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły