The Bridge. Warszawski wieżowiec najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem na świecie

The Bridge – budowany obecnie 174-metrowy wieżowiec, który powstaje przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie został uznany najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem na świecie. Mimo, że wieżowiec budowany przez Ghelamco jeszcze nie powstał, już został doceniony najważniejszymi certyfikatami, świadczącymi o jakości, ekologi i zaawansowaniu technologicznym budynku. Wieżowiec zaprojektowany został przez cenioną pracownię UNStudio z Holandii w kooperacji z polskim biurem projektowym PBPP Projekt. 

The Bridge – nowy wieżowiec w Warszawie

174-metrowy wieżowiec The Bridge powstanie przy Rondzie Daszyńskiego, które od kilku lat przeżywa prawdziwy boom budowlany, stając się stołecznym sercem biznesu. Budynek stanie u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, obok Placu Europejskiego. Wieżowiec o wysokości 174 metrów znajduje się obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki połączone są wspólnym lobby, które tworzy kompozycję niespotykaną na polskim rynku. The Bridge zaoferuje 47,000 m2 wysokiej klasy powierzchni biurowej. Ten 40-piętrowy budynek oferuje około 280 miejsc parkingowych i oraz kilkadziesiąt stanowisk rowerowych. Ponadto jest wyposażony najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i przyjazne dla środowiska. Budynek będzie wyposażony w ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla rowerów elektrycznych i skuterów elektrycznych z 20 miejscami doładowania.


Najbardziej zaawansowany technologicznie wieżowiec na świecie powstaje w Warszawie

The Bridge będzie również wyposażony w system operacyjny (opracowany i wdrożony przez Ghelamco), który umożliwi efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo w przypadku epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV montowane w windach i wlotach powietrza). Budynek będzie posiadał certyfikaty BREEAM iWELL a także Green Building Standard. Budynek będzie również tzw. obiektem bez barier, bowiem wszystkie pomieszczenia i ciągi komunikacyjne zostały dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

The Bridge jako pierwsza tego typu inwestycja o charakterze biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymała certyfikaty SmartScore i WiredScore, które przyznawane są najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie. Biurowiec w centrum stolicy otrzymał najwyższą możliwą ocenę na poziomie Platinum.

Czym jest certyfikat SmartScore?

To nowy standard oceny inteligentnych biurowców, który weryfikuje, w jakim stopniu nowoczesne budynki są smart i jak wypadają na tle innych obiektów. Autorem jest amerykańska firma WiredScore we współpracy z globalnymi liderami branży nieruchomości. Co więcej, The Bridge może pochwalić się pierwszym w regionie platynowym certyfikatem WiredScore, który potwierdza łączność cyfrową biurowca oraz jego gotowość na przyszłe technologie. Nowojorski certyfikat powstał w 2013 roku z potrzeby najemców biurowych, którzy oczekiwali potwierdzenia wysokiego standardu rozwiązań teletechnicznych przed wyborem budynku na swoją siedzibę.

O pracowni:
UNStudio — założone w 1988 roku przez Bena van Berkela i Caroline Bos, to międzynarodowa sieć specjalizująca się w architekturze, architekturze wnętrz, projektowaniu produktów, rozwoju miast i projektach infrastrukturalnych. Dzięki sześciu międzynarodowym biurom w Amsterdamie, Szanghaju, Hongkongu, Frankfurcie, Dubaju i Melbourne oraz ponad 200 pracownikom z 27 krajów, ich sprawna struktura pozwala im poświęcać mniej czasu na organizację, a więcej na projektowanie i współpracę z klientami.

źródło: https://www.ghelamco.com / wizualizacje: https://www.unstudio.com 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Wieżowiec | Ekologia | Technologia

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły