The Ring. Gadżet projektu studenta, który pomaga dbać o zdrowie

To projekt dyplomowy, który Ayberk Kaya przygotował podczas studiów w SWPS w Warszawie. The Ring to projekt źródła światła, które zmienia kolor i natężenie w zależności od pory dnia. W ten sposób rozświetla otoczenie w optymalny dla zdrowia człowieka sposób.

Ayberk Kaya swój projekt przygotował pod merytoryczną opieką dr Ewy Agnieszki Klekot i mgr Małgorzaty Malinowskiej. Młody projektant koncentrował się na personalizacji okołodobowych rytmów poprzez zapewnienie optymalnej barwy światła, która zależna jest od pory dnia. Kolor i natężenie nie są z góry “narzucane”, ale dostosowują się do przyzwyczajeń użytkownika.

Powstanie The Ring poprzedziły badania naukowe. Projekt studenta dotyczy strefy rytmów okołodobowych i ich wpływu na zdrowie człowieka. Dzięki gadżetowi użytkownik będzie mógł łatwiej dostosować swoje zwyczaje, aby odpowiadały potrzebom ciała i pozytywnie wpływały na zdrowie. Efektem może być bezproblemowe zasypianie i budzenie się po prostu wypoczętym.

W pracy dyplomowej projektant poruszył problem znaczenia czynników środowiskowych, a w szczególności ekspozycji na światło, które może negatywnie wpływać na rytm okołodobowy.

Ayberk Kaya podczas obrony swojej pracy dyplomowej

Urządzenie ma kształt pierścienia i może być ustawione, albo powieszone na ścianie. Konstrukcja została wykonana z wykorzystaniem przyjemnego w dotyku drewna. Do jej stworzenia projektant wykorzystał technologię opracowaną przez Philips Hue. Dzięki temu gadżet działa zgodnie z naturalnym rytmem użytkownika i nie narzuca konkretnych zachowań, ale dyskretnie sugeruje, co powinniśmy robić o danej porze dnia. W ten sposób wskazuje, kiedy powinniśmy wstać, kiedy pracować i kiedy nadeszła pora na relaks czy wreszcie sen.

źródło: Ayberk Kaya

Czytaj też: Gadżety | Oświetlenie | Technologia | Zdrowie | whiteMAD na Instagramie