To może być wizytówka miasta. Rośnie Park Centralny w Gdyni

Obecnie trwają prace budowlane trzeciego etapu. Park Centralny w Gdyni będzie zieloną oazą w mieście, a jego osadzenie w podłużnym pasie między budynkami sprawia, że wielu porównuje go do gdyńskiego “Central Parku”.

Park Centralny w Gdyni powstaje w ramach przebudowy terenów zielonych oraz dawnego parkingu. Obok zachowanych drzew posadzono nowe – to gatunki rodzime, które przeplecione z obcymi, kolekcjonerskimi. W parku rosną już drzewa owocowe, ich plony będzie można zbierać jesienią. Całość ma być dostępna dla mieszkańców jeszcze w tym roku.

Obecnie prace budowlane i stawianie elementów małej architektury są na ukończeniu.

Całymi latami teren przed Urzędem Miasta zajmował parking. Oczywiście niezwykle potrzebna infrastruktura, wiadomo że mnóstwo mieszkańców potrzebuje przyjechać czy to do urzędu, czy po prostu do Śródmieścia, ale on nie zniknie, tylko przeniesie się pod ziemię, tak aby pełnić swoją funkcję, a jednocześnie nie straszyć na powierzchni. Tymczasem tutaj zyskamy fantastyczne miejsce do spędzania czasu, do organizowania różnych przyjemności. Myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku i że rzeczywiście poprawi to jakość życia w mieście. W Gdyni nie jest łatwo poprawiać jakość życia, bo jeżeli zaczyna się z bardzo wysokiego pułapu, to trudno wymyślić coś jeszcze. Ale jestem przekonana, że Park Centralny to właśnie takie coś jeszcze. Ja odliczam dni i myślę, że mieszkańcy czynią podobnie, a otwarcie tuż przed początkiem nowego roku szkolnego. Już dzisiaj zapraszam – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Prace budowlane z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu potrwają jeszcze około miesiąc. W lipcu rozpoczną się ostatnie prace związane z pielęgnacją zieleni. Posadzone zostaną wtedy drobne krzewy.

Właśnie skończyliśmy wykonanie ścieżki toru wrotkarskiego asfaltowego. Trwają ostatnie prace drogowe, w tym dodatkowy zakres ścieżki rowerowej przed Urzędem Miasta, montaże oświetlenia, ostatnich balustrad i nawierzchni mineralnych. Także została już drobnica – mówi Sebastian Michalski, kierownik budowy.

Atrakcją parku będą dwa stawy. Pierwszy zlokalizowany przy skateparku już czeka na napełnienie wodą i wsadzenie roślin. Będzie to płytki zbiornik o zaledwie ośmiu centymetrach głębokości. Latem będzie można w nim się schłodzić, a zimą jeździć na łyżwach. Tuż obok zlokalizowana jest podświetlana fontanna. Ustawiono już pawilon z magazynem lodowiska, toaletą i gastronomią. Całość dopełnią leżaki, hamaki, lustrzane kule, ławki.

Tuż przed budynkiem urzędu miasta znajduje się główna część parku. To reprezentacyjny plac, na którym rosną już duże drzewa.


To nasze pospolite sosny, ale będą utrzymywane w formie pinii z płasko formowaną koroną. Są dużych rozmiarów, więc już od razu robią wrażenie rosnących tu od kilku lat. Natomiast dookoła mamy bardzo ciekawe sosny wielopniowe odmiany Watereri, też są już bardzo duże. Jest też sosna czarna – dodaje Hanna Niedźwiecka-Pasternak, zastępczyni naczelnika Wydziału Ogrodnika Miasta.

W sumie posadzono 156 drzew przeróżnych gatunków, ponad 11 tysięcy krzewów, ponad 4 tysiące pnączy, 40 tysięcy roślin cebulowych, 3 tysiące bylin i trawy ozdobne. Park ma być otwarty dla mieszkańców w sierpniu tego roku.

fot. Przemysław Kozłowski, źródło: Gdynia.pl (www.gdynia.pl)

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Ekologia | Zieleń | Miasto | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły