To najbardziej zielony biurowiec w Warszawie. Zaglądamy do PZU Park

PZU Park to nazwa nowej siedziby Grupy PZU, która znajduje się w wieżowcu w centrum Warszawy. Budynek ma 140 metrów wysokości i zaprojektowany został przez architektów z pracowni JEMS Architekci. Przestrzeń liczącego 37 pięter budynku powstała we współpracy z pracownikami PZU. Czym wyróżnia się to miejsce? Popatrzcie.

W biurowcu przy rondzie Daszyńskiego powstała nowa siedziba Grupy PZU. W sumie pracuje tam 4500 osób, które wcześniej musiały dojeżdżać do różnych biur rozsianych po całej Warszawie. Aby stworzyć atrakcyjne miejsce pracy, do aranżacji przestrzeni zaproszono pracowników firmy, którzy podczas konsultacji mogli przedstawić swoje potrzeby oraz określić, czego oczekują od nowej siedziby.

Od zawsze w centrum życia firmy stawialiśmy pracowników i tak było przy projektowaniu przestrzeni PZU Park. Dzięki współpracy z ambasadorami nowego modelu pracy stworzyliśmy miejsce otwarte, komfortowe i przystosowane dla każdego. Kierunek zmian nakreśliła nam nowa rzeczywistość i w odpowiedzi, pozwoliła stworzyć przestrzeń do pracy w nowym modelu hybrydowym – mówi Anna Wardecka dyrektor zarządzający ds. HR w Grupie PZU.

Miejsce spotkań

PZU Park to różnorodna powierzchnia do spotkań, pracy indywidualnej lub pracy w grupie. Powstały tu przestrzenie do prowadzenia szkoleń, organizowania warsztatów i… odpoczynku! Pracownicy mogą korzystać ze stref sprzyjających relaksowi, jak i miejsc do uprawiania sportu. Wszystko z genialnym widokiem na centrum Warszawy.

Atrakcyjnym elementem wnętrza jest już samo lobby, które zdobi imponujących rozmiarów zielona ściana. Jest wysoka na cztery kondygnacje i ma 330 mkw. powierzchni. To tak, jakby w budynku zamknąć mały park! Na ścianie rośnie blisko sześć tysięcy różnych roślin. Tlen, który produkują w ciągu doby, wystarcza dla 150 osób.


Również na wyższych kondygnacjach można odetchnąć pełną piersią. System wentylacji oraz specjalne filtry pozwalają dostarczyć do budynku o 30 proc. więcej świeżego powietrza niż wymagają tego polskie normy. Wspomniane filtry zatrzymują wywołujące alergię pyłki kwiatów i zarodniki grzybów.

– Każdy znajdzie tu coś dla siebie – przestrzenie do pracy w grupach, wytłumione pokoje do pracy cichej lub spotkań biznesowych i wideokonferencji, miejsca do szkoleń, współpracy, a także wypoczynku – aktywnego i  relaksu. Co najważniejsze, aby jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń, wprowadzony został system desksharingu z odpowiednio dostosowaną infrastrukturą. Zabieg ten umożliwił skoncentrowanie większej ilości procesów i biur – mówi Mariusz Flisiuk, dyrektor Biura Nieruchomości PZU.

W zgodzie z naturą

Nowa siedziba Grupy PZU może pochwalić się proekologicznymi rozwiązaniami, które są przyjazne dla środowiska i przede wszystkim ludzi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii budynek zużywa mniej zasobów. System odzyskiwania wody szarej i gromadzenia wody deszczowej pozwala zaoszczędzić nawet 63 proc. wody pitnej. Woda szara wprawdzie nie nadaje się do spożycia, ale z powodzeniem sprawdza się w toaletach. Dodatkowo w oszczędzaniu wody pomaga odpowiednio dobrana roślinność zdobiąca zewnętrzną część kompleksu. Rosną tam krzewy i drzewa, których nie trzeba podlewać wodą z sieci miejskiej.

Ciekawostką jest, że 25 proc. materiałów wykończeniowych zawiera elementy pochodzące z recyklingu. Dodatkowo chodnik położony przed budynkiem stworzony został z fotokatalitycznego materiału, który redukuje ilość szkodliwych związków w powietrzu.

W sumie dzięki nowemu budynkowi PZU zredukuje ślad węglowy o ponad 2500 ton dwutlenku węgla rocznie. To tyle, ile emituje przez rok tysiąc samochodów!

Do budowy wieżowca wybrano materiały, które odbijają część promieniowania słonecznego. W ten sposób ograniczono ryzyko przegrzania wnętrza, co z kolei pozytywnie wpływa na zużycie prądu przez system klimatyzacji. W PZU Park zastosowano energooszczędny system chłodzenia – zamiast tradycyjnych klimatyzatorów zamontowano belki chłodzące, które gwarantują pracownikom komfort termiczny i akustyczny. W sumie budynek zużywa nawet 30 proc. mniej energii w porównaniu do budynku bazowego opracowanego na potrzeby certyfikacji LEED.

Nowa siedziba Grupy PZU może pochwalić się jeszcze większą liczbą certyfikatów. To dodatkowo certyfikaty WELL Gold oraz WELL Health-Safety Rating, którymi wyróżniane są najnowocześniejsze budynki na świecie. Wisienką na torcie jest nagroda dla najbardziej zielonego biurowca w Warszawie.

Jednak proekologiczne rozwiązania to nie jest wyłącznie domena architektury. Tutaj ważna jest postawa każdego użytkownika budynku. Atrakcyjna lokalizacja PZU Park sprawia, że samochód można zostawić w domu, a do pracy dojechać komunikacją miejską, w tym II linią metra. Ci, którzy wolą dojeżdżać rowerem, mogą korzystać z blisko 200 miejsc postojowych, szatni i pryszniców. Właśnie tak powinny wyglądać biurowce przyszłości!

źródło: materiały prasowe PZU, Skanska

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Ciekawostki | Wieżowiec | Biuro | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.