To projekt studencki. Budynek Nadleśnictwa w Człuchowie

Budynek Nadleśnictwa w Człuchowie został zaprojektowany w ramach konkursu na koncepcję architektoniczną obiektu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Głównym celem konkursu było stworzenie przestrzeni użytkowej nawiązującej dialog z otoczeniem i korelującej z pobliską naturą. Ważnymi aspektami były ekologia, jakość rozwiązań funkcjonalno-użytkowych i ekonomika rozwiązań. Praca naszego zespołu została doceniona głównie w dwóch ostatnich kategoriach.

Projektowane założenie zlokalizowane jest w Kiełpinie w gminie Człuchów ( woj. pomorskie). Na terenie Nadleśnictwa Człuchów, cechującym się wysokim stopniem zalesienia. Mając to na uwadze koncepcja zakłada projekt bryły dopasowywujący się do obszaru opracowania, nie ingerując mocno w jego charakter.

Prezentowany projekt przygotowany został przez studentów z Pracowni UrbanGEOS. W skład sekcji konkursowej studentów wchodzą Roksana Gleizner, Agnieszka Laska, Weronika Piotrowska, Kinga Szymczyk, Krystian Cięciwa, Wojciech Bandyk, Bartek Tenenberg, pod kierownictwem Macieja Szczepańskiego.

Wiodącą ideą podczas procesu projektowego było kreowanie przestrzeni łączącej się z terenami leśnymi, tak aby bryła nie dominowała otoczenia, a była jej uzupełnieniem. Ważnym aspektem projektowym jest las przenikający przez wnętrze budynku. Chciano aby nawiązanie do infrastruktury leśnej było bardzo widoczne we wnętrzu budynku, stąd też szukano licznych inspiracji w okolicznej szacie roślinnej. Z racji iż na potrzeby lokacyjne budynku, część drzew byłaby usunięta, zadbano o dobro mieszkańców lasu i zapewnienie im przyjaznych warunków bytu.

Koncepcja projektowa zakłada powstanie budynku biurowego adresowanego potrzebom pracowników nadleśnictwa oraz spełnienie potrzeb osób uczestniczących w odbywających się konferencjach. Nowy budynek ma być alternatywą dla dotychczasowego, zlokalizowanego przy ulicy Sobieskiego 3 w Człuchowie. Droga projektowa została poprzedzona dogłębnym analizami krajobrazowo – technologicznymi. W ich wyniku został uwzględniony m.in. na kontekst otoczenia. W bezpośrednim sąsiedztwie działki planowanej realizacji znajdują się gęste lasy. Dostrzegając ich bliskość postanowiono nawiązać do ich charakteru. Wiodącą ideą koncepcji projektowej było wykorzystanie motywu szyszki, który znacząco wpłynął na finalny kształt bryły oraz wnętrz. Budynek składa się z dwóch głównych elementów jakimi są sala konferencyjna przewidziana na 50 osób, oraz dwukondygnacyjna część biurowa. Obie połączone są reprezentacyjnym lobby z recepcją oraz strefą odpoczynku.

Wnętrze zostało zaprojektowane w przestronny sposób. Począwszy od aranżacji stref wejściowych. Ideą było zastosowanie rozwiązań jak najbardziej czytelnych dla odbiorców, myśląc przy tym o stworzeniu eleganckiej przestrzenii. Na suficie znajdują się kasetony, które obok funkcji dekoracyjnej, stanowią ważny element konstrukcyjny będący wzmocnieniem dachu. W centrum umieszczono wygrodzoną szklaną taflą przestrzeń do komfortowego przyjmowania interesantów, z zapewnionym bezpośrednim dopływem świata poprzez świetlik. Zastosowanie przeszkleń zapewnia otwarcie na otaczającą zieleń – istotę działalności nadleśnictwa. Budynek osadzony jest na pograniczu lasu, stąd obecności roślin została dodatkowo podkreślona we wnętrzu m.in. w wyniku umiejscowienia w strefie wejściowej zielonej ściany. Charakter otoczenia został dodatkowo podkreślony poprzez wykorzystanie siedzisk w kształcie nawiązującym do kamieni. Cechą charakterystyczną projektowanej architektury jest zastosowanie okien wielkoformatowych. Zapewniają one nieograniczony przepływ światła, a co za tym idzie, przyczyniają się do podwyższenia komfortu pracy i odpoczynku. Tworząc projekt, ze względu na jego lokalizację zwrócono szczególną uwagę na rozwiązania proekologiczne. Skupiono się nad użyciem materiałów konstrukcyjnych, które zapewniają odpowiednią nośność jednocześnie posiadając niski ślad węglowy.


Główne rdzenie konstrukcyjne wykonano z technologii drewna klejonego krzyżowo – CLT, które wykazuje dobre właściwości przenoszenia obciążeń. Materiał użyty na wschodniej elewacji jest autorskim pomysłem “żywej ściany”, do montażu której przewidziano drewno z wycinki. Jako materiał izolacyjny wykorzystano wełnę mineralną twardą, która dobrze izoluje budynek, a jednocześnie jest niepalna oraz ekologiczna.

Trzonem konstrukcyjnym dachu jest blacha trapezowa, która pozwala na dobre przenoszenie obciążeń, jest lekka, sztywna oraz bardzo wytrzymała. Pod panelami fotowoltaicznymi zastosowano standardowe stropodachy, a na pozostałych częściach dachy zielone ekstensywne. W budynku pomyślano nad kwestią użytku wody szarej i deszczowej. Wykorzystano system dualny do filtracji wody szarej oraz na terenie działki przewidziano pojemniki na wodę deszczową, która zasila tereny zielone. Dodatkowo na działce zlokalizowano oczyszczalnie ścieków.

Ogrzewanie budynku odbywa się za pomocą pompy ciepła. Zastosowano ogrzewanie podłogowe na terenie całego obiektu. Wentylacja budynku odbywa się za pomocą centrali wentylacyjnej z rekuperacją, która pozwala na proces wymiany powietrza bez żadnych strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Aby jak najbardziej zmniejszyć zapotrzebowanie na energię zakupioną, zdecydowaliśmy się na użycie z Odnawialnych Źródeł Energii. W projekcie przewidziano miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych na dachu w strefie rotundy oraz części biurowej. Panele te posiadają sprawność 16% – 25%, a więc ich wydajność jest znacznie większa niż paneli polikrystalicznych w stosunku do takiej samej powierzchni.

źródło: UrbanGEOS

Czytaj też: Zieleń | Las | Minimalizm | Drewno | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie