TOP 3 najbardziej zielonych miast w Polsce. Lublin wygrywa!

Magazyn Forbes opublikował Ranking Miast Zielonych. Okazuje się, że w TOP 3 najbardziej zielonych miast w Polsce są kolejno: Lublin, Gdańsk i Poznań. To spore zaskoczenie bo w ubiegłorocznej edycji rankingu tych miast w czołówce nie było.

Do takich rankingów podchodzimy z rezerwą, dziennikarze Forbes’a chcąc znaleźć sprawiedliwy algorytm, według którego poznalibyśmy najbardziej zielone miasta w Polsce zwracali uwagę na kilka czynników. Jednym z nich były nakłady finansowe, które miasto przeznacza w danym roku na pielęgnację zieleni. W zależności od mocy punktów algorytmu ranking mógłby prezentować się inaczej, jednak cieszą nas wszystkie przedsięwzięcia w miastach, dzięki którym mieszkańcy zyskują więcej drzew i spacerowych alejek, co korzystnie wpływa na ich samopoczucie.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Lublin, który w ostatnim budżecie wygospodarował 42 miliony złotych na utrzymanie zieleni. Więcej pieniędzy na zieleń wydano jedynie w Krakowie (83 mln zł) i Wrocławiu (58 mln zł). Z kolei w Poznaniu na pielęgnacje zieleni przeznaczono 32 mln zł, a w Łodzi 18 mln zł.

Flagowym projektem Lublina, który pochłonął większość kosztów była rewitalizacja Parku Ludowego. To inwestycja zakończona w grudniu 2020 roku, w wyniku której powstała atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu. W parku znaleźć można zarówno obszary gęsto zadrzewione jak i tereny otwarte. Do najczęściej spotykanych gatunków drzew należą: olsza czarna i szara, klon zwyczajny, jawor czy dąb. Bogata flora sprzyja osiedlaniu się wielu organizmów żywych. Park Ludowy jest miejscem bytowania aż 6 gatunków nietoperzy, wielu gatunków ptaków, a także ssaków. Na odcinku Bystrzycy przyległym do parku można zaobserwować ryby. Na terenie parku znajduje się 70 budek lęgowych dla mniejszych i nieco większych ptaków (sikor, szpaków), 20 budek dla krasek i dudków, 30 budek dla nietoperzy oraz 30 parkowych „uli” dla dzikich pszczół.

park ludowy
Park Ludowy w Lublinie

Ranking Miast Zielonych „Forbesa” powstał w oparciu o wyniki badań ankietowych, a także analizę wydatków i inwestycji w miejską zieleń, ochronę powietrza oraz działania na rzecz zrównoważonych form transportu. W zestawieniu Lublin łącznie otrzymał 82 punkty. Kwota, którą Lublin wydał na utrzymanie zieleni w 2020 roku wyniosła 42 mln zł, na co w dużym stopniu złożyły się wydatki na rewitalizację Parku Ludowego. Dbałość o miejską zieleń nie została jednak ograniczona tylko do wielkich inwestycji – w Rankingu Miast Zielonych brane były pod uwagę wszystkie aspekty, które wiążą się z ekologizacją przestrzeni. W ten sposób doceniono projekt „Tu kosimy rzadziej”, polegający na miejscowym ograniczaniu koszenia i oczekiwaniu na rozrost naturalnych łąk kwietnych, co jest jednym ze sposobów tworzenia enklaw bioróżnorodności.

„Forbes” docenił także budowę w Lublinie nowego dworca o zasięgu metropolitalnym. Ta kluczowa dla Lublina inwestycja ma wymiar nie tylko transportowy, ale i ekologiczny. Magazyn wskazuje na ekologiczne technologie, które zostaną zastosowane przy realizacji projektu, jak odzyskiwanie wód opadowych, wykorzystanie energii słonecznej czy tworzenie zielonych dachów.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Lublin | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Lublin, Forbes