Towarowa 22 w Warszawie. Las wieżowców i park w dawnej drukarni

Dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać zabudowa dużego kwartału blisko centrum Warszawy. Towarowa 22 to inwestycja, którą realizują Echo Investment i AFI Europe Poland. Projekt zakłada budowę nowych budynków z mieszkaniami, biurami i przestrzenią dla handlu i usług. Całość przedzielą uliczki i place dostępne dla wszystkich. Inwestycja zrealizowana zostanie pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą. Pamiątką po przemysłowej spuściźnie Woli będzie publicznie dostępny Park Słowa Polskiego zaprojektowany według nowatorskiego pomysłu, z drzewami przerastającymi dawne hale produkcyjne. Projekt powstał w pracowni JEMS Architekci.

Od kilku lat Wola intensywnie się rozwija. Powstają tu nowe wieżowce, biegnie II linia metra i śmiało można ją określić biznesowym zagłębiem. W samym jej sercu znajduje się Towarowa 22, teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha, na którym znajdowały się dawne zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe Już niedługo będzie to nowoczesny, otwarty i wielofunkcyjny kwartał atrakcyjnego miasta. Jego centralnym punktem będzie park miejski stworzony na elementach dawnej drukarni. Park Słowa Polskiego będzie zapraszał do odwiedzenia inwestycji od strony ul. Miedzianej. Zieleń otoczy publicznie dostępny zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego i będzie się ciągnąć w dawnych halach produkcyjnych za pawilonem.

Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej. Projektu dobrze wpisanego w kontekst, odpowiedzialnego klimatycznie, otwartego i przyjaznego – symbiozy człowieka i natury. Zależy nam także na wykorzystaniu historycznego dziedzictwa. Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy – mówi Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci.

Towarowa 22 jak nowa dzielnica

Koncepcja architektów zakłada, że teren przy ul. Towarowej po dawnej drukarni zostanie podzielony na osiem nowych kwartałów, pomiędzy którymi powstaną małe uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Projekt zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a ulicą Pańską. W parterowej części powstaną sklepy, restauracje, kawiarnie oraz przestrzeń dla usług. Dwa centralne kwartały terenu z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego staną się przestrzenią publiczną, ogólnodostępnym Parkiem Słowa Polskiego, którego część będzie wykorzystywała strukturę dawnych hal. Dookoła parku powstaną budynki z mieszkaniami, biurami, mieszkaniami na wynajem i potrzebnymi na co dzień usługami. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tys. mkw. Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim Rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową Woli.


Towarowa 22 będzie naszym flagowym projektem „destination”, miastotwórczą inwestycją, która wpisuje się w potrzeby Warszawy i przeciąga serce tego miasta na Wolę. Projektując Towarową zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe. Wierzymy w idee zrównoważonego rozwoju miast i dlatego ponad połowa naszych projektów w budowie i przygotowaniu to kompleksowe, wielofunkcyjne inwestycje „destinations”. Po olbrzymim sukcesie Browarów Warszawskich, jestem przekonany o gigantycznym potencjale Towarowej 22 – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Pracując nad projektem Towarowej 22 zespół JEMS Architekci wymieszał funkcje, aby stworzyć otwartą przestrzeń, z której mieszkańcy będą chcieli korzystać niezależnie od pory dnia.

Cieszymy się, że jesteśmy częścią przełomowego dla Warszawy projektu. Dbamy o to, by nasze inwestycje poprawiały miasta, wspierały jego rozwój, podkreślały piękno, funkcjonalność i dziedzictwo. Projekt przy Towarowej 22 będzie miał wszystkie te cechy. Spodziewamy się, że będziemy mogli rozpocząć budowę już za kilka miesięcy. W AFI Europe inwestujemy w projekty z założeniem wieloletniego horyzontu inwestycyjnego – nierzadko 10 – 20 lat i więcej – stąd nasze zainteresowanie projektami, które wyróżniają się na rynku nie tylko ze względu na dużą skalę, ale też zastosowane zielone rozwiązania i potencjałem utrzymania wartości dla inwestora i społeczności lokalnych. Pod tym względem Towarowa przerosła wszystkie nasze oczekiwania. Będzie to projekt zrównoważony, funkcjonalny i wpisujący się w wysokie ekologiczne standardy Unii Europejskiej – mówi Michał Stępień, wiceprezes AFI Europe Poland.

zdjęcia makiety: redakcja whiteMAD

źródło: Echo Investment, AFI Europe Poland

Czytaj też: Warszawa | Urbanistyka | Miasto | Wieżowiec | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły