TR Warszawa coraz bliżej! Ogłoszono przetarg na wykonawcę

TR Warszawa ogłasza przetarg na generalnego wykonawcę budynku. Nowa siedziba teatru powstanie w ścisłym centrum Warszawy, obok gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jako pierwsi publikujemy nowe wizualizacje przedstawiające budynek i jego najbliższe otoczenie.

Kompleks muzealno-teatralny zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold. To jedna z pierwszych tego typu realizacji Thomasa Phifera.

Nowa siedziba teatru będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Znajdą się tutaj między innymi dwie sale teatralne (BIG BOX i BLACK BOX) o łącznej powierzchni 2 500 m kw. Sala BIG BOX będzie posiadać największą w Polsce scenę obrotową i modułową widownię na 700 miejsc. Dodatkowo w obiekcie powstaną sale edukacyjne, ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych, studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych, foyer, restauracja i dwa bary.

Siedziba TR Warszawa na Placu Defilad jest częścią kompleksu dwóch budynków: teatru i nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa jest jednym z flagowych elementów projektu Nowego Centrum Warszawy, który zakłada przebudowę i zmianę centrum miasta w przestrzeń przyciągającą mieszkańców.

Projektując budynek TR Warszawa architekci inspirowali się ideami teatru greckiego i doświadczeniami współczesnego teatru, zapoczątkowanego w XX wieku Wielką Reformą Teatralną oraz kilkunastoletnią praktyką TR Warszawa i chęcią poszukiwania nowych sposobów komunikacji międzyludzkiej i nowego języka teatralnego. Siedziba TR Warszawa ma być przestrzenią bezpieczną, przyjazną i łatwo dostępną dla wszystkich odbiorców i odbiorczyń. Architektura teatru odzwierciedli zróżnicowaną działalność TR Warszawa, łączącą teatr eksperymentalny z przedstawieniami dla szerokiej publiczności. Budynek na Placu Defilad pomieści dwie przestrzenie na spektakle, wydarzenia filmowe, muzyczne i widowiska interdyscyplinarne.

Unikalnym rozwiązaniem będą dwie bramy, które połączą główną przestrzeń sceniczną teatru z Placem Defilad i Parkiem Świętokrzyskim. Umożliwi to organizację koncertów i przedstawień na wzór imprez plenerowych. Dzięki zrównaniu podłogi sceny BIG BOX (dużą sceną) z poziomem placu oraz przeszkleniom w obu salach, miasto stanie się naturalnym tłem dla wydarzeń odbywających się wewnątrz budynku, jak i w plenerze. Zarazem teatr otworzy się na miasto, umożliwiając przechodniom podglądanie jego codziennej pracy.


W foyer teatru znajdzie się przestrzeń spotkań i miejsce odbywania się wydarzeń około programowych, a także restauracja, bistro, kasa biletowa i szatnia. Górne piętra w budynku to ośrodek poszukiwań artystycznych, programów rezydencyjnych i działań edukacyjnych, a także studio audio, studio wideo, sale prób, w tym sala prób czytanych; pomieszczenia techniczne i zaplecze znajdą się w środkowej części budynku oraz w jego podziemnych kondygnacjach.

Budynki muzeum i teatru połączone będą forum, zachęcającym, otwartym i pełnym życia miejscem działań kulturalnych i spotkań w otwartej przestrzeni. Proste, mocne fasady budynków wyznaczą krawędź dla nowo zaprojektowanego Placu Centralnego i nadają kształt bardziej kameralnemu forum, które będzie zarówno wejściem, dziedzińcem, jak i łącznikiem; integrującym muzeum i teatr z nowym Placem Centralnym oraz Parkiem Świętokrzyskim. Muzeum, teatr i forum stworzą spójną całość. Proste bryły budynków będą kontrastować zarówno z Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, będą uosabiać twórcze życie stolicy i podkreślą rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa w tworzeniu Nowego Centrum Warszawy.

Budowa siedziby teatru jest finansowana z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Inwestor przewiduje, że otwarcie budynku nastąpi jesienią 2026 roku.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: TR Warszawa