Tramwaj miłości

Tramwaj miłości wyjechał na ulice Gdańska. Przejazd: bezpłatny!

Walentynki to wyjątkowy dzień w roku. Z okazji tego dnia pełnego miłości wiele miast postanowiło dać swoim mieszkańcom drobne prezenty, które mają zachęcać do dzielenia się uczuciem. Dobrym przykładem jest Gdańsk. Na ulice miasta wyjechał tramwaj miłości, ale to nie wszystkie atrakcje, które czekają na mieszkańców Trójmiasta.

Tradycyjnie już z okazji święta zakochanych, 14 lutego, spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zaprasza na romantyczną przejażdżkę zabytkowym walentynkowym tramwajem. Czerwona ozdobiona dziesiątkami serc N-ka kursować będzie na trasie Strzyża – Siedlce – Strzyża w godz. od 9.00 do 16.30. Przejazdy walentynkowym tramwajem są bezpłatne. Na pokładzie na pasażerów czekać będą upominki. W projekcie Walentynkowy tramwaj GAiT,  udział biorą miłośnicy komunikacji miejskiej z Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Tramwaj miłości będzie kursował cały dzień. Pełen rozkład znajdziecie klikając TUTAJ.

To nie wszystkie atrakcje, które czekają na mieszkańców Trójmiasta. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta:
„W dniu zakochanych, 14 lutego z samego rana na gdańszczanki i gdańszczan w Urzędzie Miejskim czekać będą walentynkowe niespodzianki. Słodkie upominki będą rozdawane od 8.15 w Sali Obsługi Mieszkańców. W Bibliotece Pod Kotem i Myszą każdy czytelnik będzie mógł wybrać sobie jedną z zapakowanych szczelnie książek. 

Z kolei Biblioteka pod Żółwiem zaprasza do udziału w literackiej zabawie walentynkowej. O godz. 18.00 rozpocznie się tam wyjątkowy, pełen niespodzianek oraz atrakcji dla zakochanych w książkach. Biblioteka przygotowała też minigrę dla uczestników, którzy między godz. 16.45 a 17.45 zechcą wybrać się na spacer w poszukiwaniu literackich przygód.


Walentynki w Teatrze w Blokowisku to już tradycja. W tym roku odbędzie się tam koncert zatytułowany „Co to jest miłość…”. Przed publicznością wystąpią Aleksandra Chaładaj, Anna Jopek oraz Maciej Świniarski. “Co to jest miłość” to program muzyczno-poetycki dedykowany wszystkim zakochanym z okazji Walentynek. Trzon programu stanowią piosenki, w których tematem przewodnim jest miłość. Teksty takich wykonawców, jak: Bob Dylan, Robert Mellin, Hal David, Stephin Merritt przeplecione są wierszami o miłości takich wybitnych poetów, jak: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jonasz Kofta, Zbigniew Herbert.”

W sobotę atrakcje dla miłośników zwierząt. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym od godz. 11.00 wykłady przyrodnicze. Na początku Dariusz Tarnawski w trakcie wykładu „Zalotnicy wśród owadów” opowie o zwyczajach miłosnych owadów i jak znajdują czas na „te” sprawy w obliczu stałego zagrożenia atakiem drapieżników. A o godzinie 12.30 Janina Woszczyńska podczas wykładu “I ślubuję ci miłość, wierność – czyli o monogamii wśród ptaków” pokaże nam piękne zdjęcia ptaków żyjących w odległej Tajlandii oraz opowie o ich miłosnych zwyczajach. Obie prelekcje odbędą się w sali dydaktycznej gdańskiego ZOO.

Wieczorową porą ZOO zaprasza miłośników piosenki studenckiej na klimatyczny koncert „Walentynki z Bazuną”, po raz pierwszy w gdańskim ZOO. Muzyczne spotkanie odbędzie się w magicznej chatce „Góralce” o godzinie 18.00.

Kolejną świetną akcją jest możliwość udziału w wyjeździe plenerowym z podopiecznymi Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk. W sobotę, 15 lutego autobus pełen czworonogów (dzięki uprzejmości Gdańskie Autobusy i Tramwaje) czekających na miłość oraz nowe domy, w towarzystwie swoich tymczasowych opiekunów pojawi się w okolicach mola i promenady w Gdańsku Brzeźnie. To okazja do odbycia wyjątkowej, jedynej w swoim rodzaju randki i możliwość spotkania, głównie psów, które niejednokrotnie latami czekają właśnie na taką miłość. 

Wielbiciele muzyki również znajdą coś dla siebie. Opera Bałtycka zaprasza zakochanych, 14 lutego o godz. 19, do wysłuchania perypetii pięknej Rosy i jej czterech wielbicieli. Natomiast Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów zaprasza na koncert zespołu HARD TIMES „Z miłości do bluesa”, który odbędzie się 15 lutego o godzinie 18.00.

Czytaj też: Gdańsk | Ciekawostki | Kultura | Podróże

Tramwaj miłości wyjechał na ulice Gdańska.
źródło: gdansk.pl 
zdjęcia: Karol Woźniak/PSSTM