fot. Monika Krzemińska

Trójmiejskie Targi Sitodruku 2023

W dniach 16-23 grudnia gdyńska miejscówka kulturalna tuBaza otworzy się dla odwiedzających, gdyż odbędą się tam Trójmiejskie Targi Sitodruku. Wydarzenie wiąże się z jak dotąd największą zorganizowaną w Polsce wystawą sitodruków – prac wykonanych szlachetną, tradycyjną techniką grafiki. Podczas targów będzie można zakupić jedną spośród 300 prac od 150 różnych twórców.

Ekspozycja przygotowana na Trójmiejskie Targi Sitodruku jest bardzo różnorodna – zestawia prace z archiwum ~morza, które zrealizowane zostały na przełomie ostatnich lat przez blisko 150 twórców wizualnych. Wszystkie sitodruki powstały w pracowni sitodruku „sity.studio” prowadzonej przez ~morze w tuBazie – większość w ramach Trójmiejskiego Festiwalu Sitodruku „Trisity”, a inne przy okazji rezydencji artystycznych czy współprac.

Na Targach zobaczymy prace artystów tworzących w różnych dziedzinach – od ilustracji, plakatu czy malarstwa, aż po fotografię czy street art. Wśród twórców znajdziemy nazwiska rozpoznawalne w całej Polsce (Mariusz Waras, Patryk Hardziej, Ada Zielińska, Kirk Kong czy Patrycja Podkościelny).

Sitodruk artystyczny, nazywany też serigrafią, to tradycyjna technika grafiki artystycznej. Spopularyzował go przede wszystkim Andy Warhol, tworząc ikoniczne portrety Marylin Monroe czy słynne obrazy z puszkami Coca-Coli i zupy pomidorowej Campbell.

Sitodruki można porównać z plakatami artystycznymi, z tą tylko różnicą, że „sita” powstają przy użyciu farb i z czynnym udziałem samych artystów. W odróżnieniu od plakatów drukowanych cyfrowo, widać na nich strukturę ręcznie przeciskanej farby, dzięki czemu każda praca jest nieco inna i niepowtarzalna.

Sitodruki mają wartość estetyczną oraz kolekcjonerską, ale ich cena nie jest wygórowana. W związku z tym, że nakład prac jest ograniczony, a każda odbitka jest numerowana i podpisana przez artystę, stanowią świetną alternatywę dla droższych form artystycznych, takich jak malarstwo olejne.


Trójmiejskie Targi Sitodruku 2023 to ekspozycja ponad 150 wysoko jakościowych prac graficznych wykonanych techniką sitodruku. Wejście na wystawę jest bezpłatne. Prace można nie tylko zobaczyć, ale też kupić – same lub oprawione w dębowych ramach. Umożliwiamy zakup zarówno gotówkowy, jak i bezgotówkowy.

Oprócz ekspozycji i sprzedaży prac organizatorzy przewidzieli otwarcie pracowni sitodruku dla zainteresowanych. Odwiedzający będą mogli zajrzeć za kulisy i zobaczyć pracownię „sity.studio”, w której zaproszeni przez ~morze artyści zrealizowali prace.

organizatorzy: ~morze, sity.studio, tuBaza, Miasto Gdynia

oprawa graficzna: Maja Mosiewicz (~morze), Mateusz Żywicki (~morze)

produkcja wydarzenia: Halszka Gronek-Żywicka (~morze), Maja Mosiewicz (~morze), Mateusz Żywicki (~morze)

źródło: materiały organizatora

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Gdynia | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie