Tubądzin Design Awards: znamy finalistów I etapu!

Zakończył się I etap konkursu Tubądzin Design Awards. Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzców pierwszego etapu III edycji konkursu. Wśród finalistów znaleźli się architekci z Polski, Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu. Dodatkowo organizator – Grupa Tubądzin powiększa konkurs o zupełnie nową kategorię – Future NOW.

Konkurs Tubądzin Design Awards stwarza architektom możliwość pokazania całego spektrum ich  projektowych umiejętności. Tutaj prócz aspektów wizualnych projektów ogromne znaczenie mają wiedza i doświadczenie architektów, którzy proponują rozwiązania na najwyższym poziomie – uwzględniając potrzeby środowiska oraz jakość życia przyszłych pokoleń. Dowodzą tego projekty finalistów I etapu. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, bo do konkursu zgłosili się architekci z ponad 40 krajów. Obecnie warunki naszego życia zmieniły się w związku z pandemią COVID-19. Więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, których funkcje muszą być dostosowane do zmieniających się potrzeb. Dlatego przedstawiciele jury zwracali większą uwagę na projekty, których funkcje odpowiadają na zmieniające się realia oraz nawiązują do tegorocznych haseł przewodnich konkursu: #nature, #future i #freedom.

Grupa Tubądzin rozszerzyła konkurs TDA o zupełnie nową kategorię – Future NOW. Kategoria powstała jako odpowiedź na dynamicznie zmieniające się realia, w których funkcjonujemy. Sytuacja związana z wymuszoną społeczną izolacją zmieniła nasze dotychczasowe życie zawodowe. Musieliśmy na nowo zaaranżować swoje prywatne przestrzenie, aby umożliwiły nam komfortową pracę zdalną. Do tej kategorii należy zgłaszać projekty, które pokażą, jak powinna wyglądać przestrzeń oddająca mobilność pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Organizatorzy tutaj niczego nie narzucają – architekci mają nieograniczone możliwości projektowe, ważna jest funkcjonalność projektowanej przestrzeni, estetyka oraz realność przyjętych rozwiązań.

Sprawdź

Do kategorii Future NOW zgłaszać mogą się architekci, projektanci oraz studenci (kierunki: architektura, architektura wnętrz i wzornictwo), którzy posiadają konto konkursowe Tubądzin Design Awards. Takie konto można łatwo założyć na stronie organizatora klikając TUTAJ.  Zgłoszenia można przesyłać do 20 sierpnia. Na stronie znajdziecie też regulamin tej nowej kategorii. Uwolnijcie swoją kreatywność, czas: START!

Międzynarodowe jury, pod przewodnictwem Borisa Kudlički, scenografa i projektanta wnętrz, wybrało laureatów I pierwszego etapu w trzech kategoriach: Everyday Design, Unlimited Architecture i Young Power. 

Nasz konkurs zdobył uznanie w ponad 40 krajach, nieustannie poszerzamy sieć kontaktów w branży architektury i projektowania, poprzez dzielenie się wiedzą i wymianą doświadczeń w ramach wydarzeń organizowanych przez Tubądzin. Obecna sytuacja związana z koronawirusem nie osłabiła popularności Tubądzin Design Awards wśród zagranicznych biur architektonicznych i studentów kierunków związanych z projektowaniem – w pierwszym etapie wpłynęło 218 prac z całego świata. W nadesłanych pracach widać, jak izolacja społeczna, konieczność łączenia funkcji przestrzeni prywatnych z publicznymi, potrzeba znalezienia azylu w zatłoczonych pomieszczeniach wpłynęła na kreatywność autorów nadsyłanych projektów. W swoich projektach architekci szukali odpowiedzi m.in. na pytania o nowe funkcje przestrzeni biurowych, nowe możliwości inwestycyjne dopasowane do czasów po pandemii, nową funkcjonalność przestrzeni prywatnych  – mówi Ewa Kryszkiewicz, Development  and Cooperation with Architect Manager w Grupie Tubądzin, pomysłodawczyni konkursu.

W kategorii Everyday Design zwyciężył Vadim Crasnojon z Republiki Mołdawii. Płytki, które wykorzystał do projektu łazienki to wielkoformatowe gresy Monolith, z kolekcji  Grand Cave. Architekt wybrał ciemną ceramikę, którą zestawił z zieloną ścianą. W ten sposób przybliżył użytkownika do natury. Wrażenie obcowania z przyrodą potęgują nieregularne kształty przypominające wnętrze jaskini oraz sufit, który przywodzi na myśl nocne niebo.

Drugie i trzecie miejsce przypadło dwóm projektom architektki z Federacji Rosyjskiej, Oldze Lupandinie.


W kategorii Young Power, przeznaczonej dla studentów kierunków związanych z projektowaniem, pierwsze miejsce przypadło Mateuszowi Persanowskiemu z Polski, za pracę z wykorzystaniem wielkoformatowego gresu Terrazzo, z kolekcji Grand Beauty, autorstwa Macieja Zienia. Mateusz Persanowski sięgnął po mocne kolory, które w zestawieniu z szarością ceramiki tworzą świeży i futurystyczny efekt.

Drugie miejsce w kategorii Young Power otrzymała Aleksandra Malevich, także reprezentująca Polskę, a trzecie Diana Crestian z Republiki Mołdawii.


I wreszcie kategoria Unlimited Architecture, w której autorzy mieli wolną rękę w ukazaniu nieograniczonych możliwości designu. Zwycięzcą pierwszego etapu jest Natalia Lityagina z Kazachstanu, za projekt przestrzeni restauracyjnej, w której wysublimowany przepych łączy się z surowością szarej płyty Monolith, z kolekcji Aulla i łagodnością drewna.

Drugie miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajął Adam Żarczyński z Polski, a trzecie Valerii Kuznetsov, reprezentujący Ukrainę.

W drugim etapie konkursu prace można zgłaszać, w tych samych kategoriach, w terminie do 31 lipca 2020 r. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.tubadzin.pl/design a regulamin konkursu TUTAJ. Zwycięzcy poszczególnych etapów zawalczą o nagrodę główną, którą wybiorą sami: wyjazd do Abu Dhabi lub do Islandii. Magazyn whiteMAD jest partnerem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Tubądzin | Ceramika | Edukacja | Ciekawostki

źródło: materiały prasowe Grupy Tubądzin