Twórczo dla praw człowieka. Ważny przekaz artystów z całego świata

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu od 2006 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, które odbywa się pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”. Tylko w tym roku 274 artystów z 40 krajów całego świata postanowiło odnieść się do tematów związanych z wojną w Ukrainie, wolnością słowa czy przemocą wobec kobiet.

Język artystycznego medium, jakim jest szuka plakatu, jest niezwykle jednoznaczny i mocny. Przemawia do każdego odbiorcy niezależnie od miejsca i kontekstu, w którym się znajduje. Dlatego Międzynarodowy Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu co roku organizuje Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 274 artystów z 40 krajów. To twórcy z państwa takich jak Albania, Austria, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Erytrea, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Indie, Indonezja, Iran, Izrael, Japonia, Kazachstan, Kolumbia, Korea Południowa, Kyrgyzstan, Meksyk, Niemcy, Pakistan, Persja, Polska, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Tajwan, Ukraina, Uzbekistan, Węgry, Wielka Brytania czy Włochy.


 

Spośród 629 plakatów nadesłanych przez artystów, 80 zakwalifikowano do wystawy.  Odbędzie się ona już jesienią. Wtedy też na łamach whiteMAD zaprezentujemy wyróżnione prace. Plakaty będą prezentowane na wystawie głównej w MDSM w Oświęcimiu, a także na wystawach w kraju i za granicą. Wystawy poprzednich edycji Biennale były prezentowane m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli i dwukrotnie w Strasburgu, a także w Dusseldorfie, Erfurcie, Wolfsburgu, Dachau, Bukareszcie i Polsce: w Katowicach, Szczecinie, Opolu, Bielsku-Białej, Kielcach, Cieszynie, Jaworznie, Wałbrzychu (Zamek Książ), Warszawie, Wrocławiu oraz wielokrotnie w Krakowie.

Jury przyznało następujące nagrody:                                                   

I nagroda – Nagroda Prezydenta Oświęcimia – Miasta Pokoju – Szymon Lacheta (Polska) “P€ace”

II nagroda – Nagroda Konsula Generalnego RFN w Krakowie – Chia Hsiang Lee (Tajwan) “Speech Killing”

III nagroda – Nagroda Starosty Oświęcimskiego – Katarzyna Nachman (Polska) “Sheep”

Nagroda Miasta Dachau – Alicja Kultus (Polska) “Independence”

Nagroda Powiatu Dachau – Szymon Lacheta (Polska) “Ukraine ‘22”

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Martyna Paluchiewicz-Łabaj (Polska) “Belarus-Poland”

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Zebiao Lin (Chiny) “Quarantine”

Nagroda prof. Józefa Hołarda ufundowana przez Dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytet Śląski w Katowicach – Małgorzata Łodygowska (Polska) “Polska”

Nagroda Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków – Marek Osman (Polska) „Starwars 2022 Ukraine”

Wyróżnienie honorowe: Reza Sheri (Iran) “Liar”

O MDSM:

MDSM powstał w 1986 r. z inicjatywy Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju w Berlinie i Miasta Oświęcim. Jest miejscem spotkań i edukacji młodzieży z całego świata, prezentacji sztuki współczesnej, szerokiej wymiany poglądów oraz platformą dyskusji politycznych. Więcej o dotychczasowych edycjach biennale i nagrodzonych pracach można przeczytać w tym miejscu.

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: K. Janik / MDSM

Zobacz również: Grafika | Wystawa | Malarstwo | Fotografia | Identyfikacja wizualna