Tylko Ola Niepsuj. Wystawa grafik i ilustracji w ramach Łódź Design Festival

Ola Niepsuj powraca do rodzinnego miasta Łodzi z indywidualną wystawą zatytułowaną Tylko Ola Niepsuj, która towarzyszy Łódź Design Festival. Obok oryginalnych rysunków i kolaży z archiwum, graficzka i ilustratorka prezentuje zupełnie nowe, wielkoformatowe prace z trzech cyklów: Lato w mieście, Outdoor Club oraz Object Salon. Tytuł wystawy zapowiada jej treść – to charakterystyczne dla autorki expose.

Ola Niepsuj poprzez prace przedstawia siebie, swoje fascynacje, inspiracje i sposób widzenia świata – z charakterystycznym dla niej poczuciem humoru, finezją i urokiem. Łącząc prostotę i szczerość dziecięcej sztuki z dopracowaną kompozycją, jej zabawny, acz elegancki styl jest idealnym antidotum na niedawną izolację i ponury czas polityczny. Lato w mieście, jedna z trzech serii prac prezentowanych na wystawie, zdaje się bezpośrednio do tego nawiązywać – Ola Niepsuj skupia się na małych miejskich przyjemnościach jej codziennego życia w Warszawie.

Wyraźnie inspirowana mistrzami polskiego plakatu i ilustracji z lat 60. Ola Niepsuj łączy analogowe techniki takie jak rysunek czy kolaż z projektowaniem cyfrowym. Bogactwo tekstur i dbałość o szczegół zawsze służą wyższemu celowi – „poszukiwaniu humoru i dwuznaczności”. To podejście jest nadal wyraźnie widoczne – a może nawet bardziej wyraźne – kiedy ogranicza swoją paletę do absolutnego minimum w czarno-białych wycinankach w stylu Matisse’a w serii kolaży Objects Salon. Trzeci cykl na wystawie, lekki i żywy Outdoor Club poświęcony rozgrywkom w piłkę, jest naiwnie kolorowy, przywołuje prostotę i wolność dziecięcych lat Oli Niepsuj, promieniuje szczerym poczuciem zachwytu i niewinności. Największe znaczenie ma to, co na pierwszy rzut oka jest ledwie detalem. Tylko Ola Niepsuj tak widzi świat.

Wielu miłośnikom współczesnej polskiej grafiki tej artystki nie trzeba przedstawiać. Twórczość Oli Niepsuj zdobyła uznanie na blisko 180 wystawach w 34 krajach, m.in. w Japonii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Portugalii, Belgii, Włoszech, Boliwii, Kubie i Stanach Zjednoczonych. Ola Niepsuj to ponad trzydziestokrotnie nagradzana twórczyni grafiki użytkowej i ilustracji, w tym laureatka srebrnego medalu Society of Illustrators NYC w 2017 roku. Specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. Projektowanie traktuje konceptualnie i holistycznie. Dzięki wielkiej wrażliwości na detal, wyobraźni i kreatywności połączonej z biegłością w projektowaniu artystka kreuje własną, subiektywną rzeczywistość.


Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała także w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Jej rysunki są publikowane w najlepszych polskich i zagranicznych magazynach takich jak New York Times, The Wall Street Journal, Harper’s Bazaar, Przekrój czy Gazeta Wyborcza. Ilustracje artystki zdobią również publikacje wydawnictwa Taschen, Thames& Hudson, okładki płyt muzycznych i plakaty. Jej klientami komercyjnymi byli między innymi Nike, HBO, KFC, Saks Fifth Avenue, Converse, Showmax, Ikea, Apple, Melissa, Skanska, Disney, Braun, Levi’s, Stripe, Panasonic czy Rimova. Prowadzi wykłady i warsztaty w instytucjach edukacyjnych i na konferencjach branżowych.

Tylko Ola Niepsuj. 13-27.05.2022 Dom Literatury w Łodzi. Kuratorka: Adriana Usarek

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Łódź | Wystawa | Grafika | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Maciaszek, źródło: Ola Niepsuj