Ubrania wykonane z… grzybów! To alternatywa dla skóry

“Skóra” wytworzona z grzybów to nowa, bardziej ekologiczna alternatywa dla powszechnie stosowanych materiałów. Holenderska marka YUME YUME stworzyła pierwszą na świecie kolekcje ubrań wykonanych z grzybowej skóry Reishi™. Kolekcję zaprezentowano w budynku wystaw artystycznych Buro Stedelijk w Amsterdamie. Marka chce zrewolucjonizować podejście producentów do ekologicznych materiałów i pokazać, że z powodzeniem można zamienić skórę na nowe tworzywo.

Zestaw składający się z płaszcza, butów i kapelusza jest swego rodzaju instalacją artystyczną. Póki co zaprezentowanych ubrań nie można kupić, choć wszystkie elementy zestawu to istniejące już produkty YUME YUME. Rzecz w tym, że w nowej wersji, w ich składzie wegańską skórę zastąpiono grzybowym materiałem Reishi™.

Fisherman Boots, płaszcz Grown by Nature i kapelusz Mushroom Hat wykonane z Reishi™ wyglądają nieco ciekawiej od wegańskich odpowiedników. Materiał zmodyfikowano tak, by skóra grzybowa była bardziej miękka i jaśniejsza. Dodatkowo faktura ubrań z grzybów zdaje się być bardziej chropowata względem oryginału.

Stworzenie kolekcji ma pokazać możliwości materiału Fine Mycelium™. Wygląd zestawu ubrań ma prezentować nowoczesność i ekologiczność mody. Projektanci chcą, by w przyszłości ubrania z Reishi™ stały się ogólnodostępne.

Grzybowa przyszłość

YUME YUME jest młodą marką, która w kreatywny sposób wykorzystuje nowoczesne technologie. Jedną z technologicznych nowinek jest wspomniana już skóra z grzybów reishi, stworzona przez biotechnologiczną firmę MycoWorks. Grzybowe wynalazki MycoWorks miały swój początek jeszcze pod koniec lat 90. Artysta i współzałożyciel firmy – Philip Ross, tworzył instalacje artystyczne przy użyciu grzyba reishi (Ganoderma lingzh). Łatwość w formowaniu pożądanego kształtu grzyba przy użyciu biotechnologii, uczyniła z grzyba reishi innowacyjny materiał. Po prawie 20 latach badań powstał materiał Fine Mycelium™ – skóra wykonana z grzybów.


Według MycoWorks grzybowa skóra nie jest kolejnym rodzajem ekoskóry, a kompletnie nową alternatywą dla skóry odzwierzęcej. Właściwości Fine Mycelium™ zależą od hodowcy. Możliwe jest wyhodowanie materiału grubego i bardziej wytrzymałego lub cieńszego, o większej giętkości. Hodowca Fine Mycelium™ może manipulować grubością, fakturą, giętkością, miękkością materiału w dowolny sposób. Opcji modyfikacji właściwości i formy materiału jest o wiele więcej. Fine Mycelium™ jest także w pełni biodegradowalne, w przeciwieństwie do poliestrowej ekoskóry. W ten sposób marka stara się zwrócić uwagę na konieczność bardziej ekologicznego podejścia do produkcji odzieży.

Obecnie grzybowa skóra hodowana jest w laboratorium pod okiem bioinżynierów. Jednak możliwe, że za kilka lat Fine Mycelium™ będzie masowo produkowanym materiałem

Źródło zdjęć: YUME YUME

Czytaj też: Technologia | Wystawa | Ciekawostki | Kolekcja | Moda | Amsterdam | Holandia | Ekologia| whiteMAD na Instagramie