Ukryli winiarnię pod ziemią. Nad nią sklep jak nowoczesna willa

Winiarnia Obelisk zbudowana została na zielonym wzgórzu w południowych Czechach. Rozpościera się z niej malowniczy widok na panoramę zabytkowego miasteczka Valtice oraz wzgórza Palava.

Budynek winiarni zaprojektował zespół architektów z pracowni AiD team a.s. Obiekt znajduje się tuż przy granicy z Austrią. Na terenie, w którym przed laty stacjonowali pogranicznicy. Całość podzielona została na dwie części: podziemną, w której produkowane jest wino, oraz naziemną. W tej ostatniej działa sklep oraz sala do testowania, lub lepiej – smakowania wina.

Wnętrza zaprojektowała Hana Bainarova, która razem z architektami chciała nadać obiektowi nieco podniosłego charakteru. Stąd z zewnątrz budynek zdobią smukłe, betonowe kolumny, a w środku znaleźć można bogate zdobienie sufitu. To celowy zabieg, dzięki któremu można było wybrać pozbawione dekoracji szklane ściany. Dodatkowo mocne przeszklenia wpuszczają do środka dużo naturalnego światła i z zewnątrz umożliwiają podziwianie winorośli i pięknego krajobrazu okolicy.

Architekci zaznaczają, że podczas budowy sięgano po najprostsze materiały: kamień, beton, drewno, szkło, stal i corten. Taka mieszanka ma sprawić, że budynek będzie pasować do miejsca, w którym się znajduje: Obszaru Chronionego Krajobrazu Palava.

zdjęcia: BoysPlayNice / www.boysplaynice.cz