Projekt: Sonia Szydłowska

“Usiądź w NFM”. Wystawa z projektami mebli od polskich projektantów

Trwająca wystawa “Usiądź w NFM” prezentuje siedziska powstałe w efekcie pracy studyjnej studentów, wykładowców i uznanych absolwentów polskich uczelni artystycznych. Wydarzenie realizowane jest pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP w ramach trzynastej edycji Rezonansów Sztuki, cyklu wystaw współorganizowanego z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Trzynasta edycja wydarzenia kulturalnego “Rezonanse Sztuki” odbywa się w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu w dniach 28.04-24.06.2023 r. W trakcie dwunastu minionych odsłon, zaprezentowano setki dzieł znamienitych twórców sztuk wizualnych. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu już od siedmiu lat bierze czynny udział w organizacji tej inicjatywy.

Wydarzenie, organizowane pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP jest wyjątkowe z tego względu, że po raz pierwszy zaprezentuje obiekty codziennego użytku, do jakich należą meble. “Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk” to tytuł wystawy, na której zobaczymy obiekty, będące efektem pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a poza wrocławską reprezentacją, na wystawie zobaczymy siedziska autorów z innych Akademie Sztuk Pięknych (Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Gdańsk).

Krzesło, fotel, taboret czy inne siedzisko służą człowiekowi nieustannie od tysięcy lat. Niegdyś przybierana przez nie forma świadczyła o statusie społecznym danego użytkownika. Dziś większy wpływ leży po stronie funkcji, jaką obiekt ten ma pełnić w przestrzeni – nie tylko domowej, ale i publicznej. Ponadto, siedziska nadal bywają wyrazem zasobności portfela ich właścicieli. Nie zmienia to faktu, że pozostają meblami wszechobecnymi, na tyle, że stają się bohaterami drugiego planu, często przezroczystymi i umykającymi nieco naszej uwadze. To właśnie tę uwagę organizatorzy wystawy pragną na nich ponownie skupić.

Można by uznać, że w temacie siedzisk projektanci powiedzieli już wszystko. Ilość modeli, jakie powstały przez setki lat jest ograniczona, części składowe obligatoryjne, a wymiary podlegające nauce o ergonomii. Mimo to wciąż powstają nowe egzemplarze: choć często nadal mające tylko cztery nogi i oparcie, to jednak zdają się inne niż wszystkie poprzednie. Nowe technologie podsuwają ich projektantom innowacyjne materiały, nowe metody wytwórcze, kuszące osiągnięciem dobrych efektów, po które projektanci z entuzjazmem sięgają.
Celem wystawy jest ukazanie egalitaryzmu sztuk projektowych, a także mnogości kierunków, w jakich można rozwijać pewne projektowe ambicje. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace studentów, jak i profesorów. Obok siebie staną obiekty unikatowe, będące manifestami idei, wystudiowane jednostkowe prototypy oraz meble pochodzące z seryjnej produkcji przemysłowej. Zobaczyć można przedmioty wykonane w tradycyjnych technologiach meblarskich – jak drewno, metal czy przedmioty tapicerowane.

Uczestnicząc w wystawie będzie można przyjrzeć się przełomowym próbom materiałowym, stworzonym w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju, ale również hybrydom łączącym stare z nowym. Wszystkie one bez wyjątku są wyrazem nieposkromionej chęci tworzenia, pragnieniem ingerowania w otaczający nas świat – dokładnie po to, by stał się miejscem zdrowszym, wygodniejszym i piękniejszym pod względem estetyki.

Projekt: Wacław Kowalski

Usiądź w NFM
sztuka projektowania siedzisk
28.04.2023–24.06.2023

Narodowe Forum Muzyki (foyer), plac Wolności 1, Wrocław
Kuratorzy: Magdalena Kasprzyca, Szymon Hanczar
Kurator cyklu Rezonanse Sztuki: Piotr Kielan
Identyfikacja wizualna: Marta Płonka

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Sponsor główny: DEKOMA

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Partnerzy medialni: Architecture Snob / BIZNES.meble.pl / DesignAlive / Design doc / Elle Decoration / MAGAZIF / WhiteMAD

źródło: materiały partnera

Czytaj też: Meble | Detal | Polscy projektanci | Wystawa | Wrocław | whiteMAD na Instagramie