W centrum Łodzi zbudują ażurową kamienicę. Jedyną taką w Polsce

Kiedyś działał tu bar Hort Cafe. Ażurowa kamienica zbudowana zostanie przy ulicy Piotrkowskiej. Jej projekt przygotował Marek Janiak, Architekt Miasta. To wyjątkowy projekt, który ma strać się atrakcją miasta.

To będzie pierwszy taki budynek w Polsce. Miejsce wyburzonego Horteksu zajmie ażurowa kamienica, na jej piętrach powstaną tarasy widokowe. Dawną kawiarnię Hort Cafe zna wielu łodzian. Budynek zniknął z krajobrazu miasta z powodu nieudanego remontu.

Znanego pokoleniom łodzian ogródka kawiarni Hort Cafe nie ma, bo jej właściciele zabrali się samowolnie za remont. Bez wymaganych pozwoleń. Nie udało się także znaleźć inwestora, który pomógłby najemcom odbudować to, co zniszczyli. Miasto, niestety, musiało się z nimi pożegnać, a finał sprawy jest taki, że straty będziemy próbowali pokryć z odszkodowania, a odbudowę ogródka weźmiemy na siebie – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Koncepcyjny projekt ażurowej kamienicy, która ma stać się atrakcją ulicy Piotrkowskiej przygotował Marek Janiak. Inspiracją do jego powstania była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim.

W pasażu Schillera stały kiedyś charakterystyczne domy sukienników. W przeciwieństwie do innych działek przy ul. Piotrkowskiej, w ich miejscu nie stanęły wielkomiejskie kamienice. Stąd po obu stronach ślepe ściany. Chcemy to zmienić – mówi Pustelnik.

Ażurowa kamienica
fot. Google

Zaproponowana wtedy idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale teraz pojawiła się taka możliwość w pasażu Schillera, w miejscu po wyburzonym Horteksie. Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo są tam trzy tarasy widokowe – mówi Janiak.

Inwestycja będzie prowadzona w ramach przebudowy pasażu Schillera. Miasto rozszerzyło zakres planowanej wcześniej modernizacji pasażu, który zyska nową fontannę, ławki, oświetlenie i posadzki. Finalny projekt przygotują BAM Architekci, mamy go poznać za kilka miesięcy, następnie miasto poszuka wykonawcy.

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Kamienica | Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź