W Gdyni powstaje kompleks Waterfront II. To będzie wizytówka miasta

Kompleks budynków Waterfront II w Gdyni realizuje Vastint Polska. Nie będzie to zwykłe osiedle mieszkalne. Waterfront II przypomina bardziej atrakcyjną dzielnicę, w której przeplatają się strefy biurowe, handlowe i usługowe.

Waterfront w Gdyni realizowany jest od kilku lat. W 2015 roku do użytku oddano dwa budynki o funkcji biurowo-hotelowej. W pierwszym siedzibę ma bank, a w drugim działa hotel. Projekt architektoniczny pierwszej części przygotowała pracownia FORT Architekci.

Po kilku latach przerwy inwestor zaczął realizować kolejny etap inwestycji. Waterfront II powstaje w atrakcyjnej lokalizacji, na działce przy ulicach Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II. Kompleks zaprojektowała pracownia JEMS Architekci. Projektanci nie mieli łatwego zadania. Mieli stworzyć przyjazną przestrzeń, która będzie otwarta nie tylko na mieszkańców czy pracowników, ale z której będą też mogli korzystać turyści odwiedzający miasto. Waterfront II ma tętnić życiem.

Projektując budynki architekci inspirowali się historią Gdyni i jej architekturą. Chcieli oddać modernistycznego ducha miasta, ale bez dosłownego kopiowania tak zwanego stylu okrętowego. Morskie motywy będą zaznaczone w symboliczny sposób przez budowę kładek przypominających mostki kapitańskie i inne dekoracyjne elementy. Projektując elewacje architekci przygotowali kilkadziesiąt rysunków studyjnych. Punktem wyjścia była analiza budynku Żeglugi Polskiej z 1927 roku projektu Adama Ballenstedta, chcąc współczesnym budynkom nadać ducha modernistycznej przeszłości.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność funkcji zaproponowanych przez JEMS-ów. Budynki przeplecione są skwerkami, uliczkami i zielonymi placami, przy których będzie można odpocząć. Uliczki będą więc pełnić funkcje woonerfów – pierwszeństwo będą mieć piesi i rowerzyści, a samochody będą korzystać z parkingów pod ziemią.


Realizacja Waterfront II podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym zbudowane zostaną cztery budynki zlokalizowane w północnej części działki, tuż obok wieżowca Sea Towers. Będą to dwa biurowce oraz dwa budynki mieszkalne. Budynki biurowe nie będą epatować swoim rozmiarem. Projekt zakłada, że będą miały tylko cztery piętra, z czego te najwyższe będą cofnięte od linii elewacji. Z kolei budynki mieszkalne zaoferują 126 lokali o zróżnicowanej powierzchni. Ich wielkość będzie się wahać od około 40 do 150 m kw. Te największe powstaną na najwyższych kondygnacjach. Inwestor planuje ich sprzedaż dopiero po zakończeniu inwestycji. Mieszkania mają być wykończone pod klucz. Podobny model sprzedaży Vastint zastosował w kompleksie Riverwiev, o którym pisaliśmy TUTAJ.

W drugim etapie zbudowany zostanie główny plac, pawilon kulturalny i wielofunkcyjny budynek z multipleksem, biurami, przestrzenią handlową i dwa hotele z powierzchnią konferencyjną z największą salą na 400 osób. Wspomniany plac ma pełnić funkcję “rynku”, organizowane będą tutaj wydarzenia kulturalne. Będzie to punkt spotkań mieszkańców otoczony kawiarniami i restauracjami.

Mimo złożoności Waterfront II architekci nie poszli na skróty. Dla każdego z budynków zaprojektowali indywidualny westybul z recepcją i holem windowym. We wnętrzu dominować będą elementy ze szkła, betonu i drewna. Całość uzupełnią instalacje artystyczne i sztuka. To detale, ale mają ważne zadanie – dzięki nim użytkownicy nie będą mylić budynków. Co ciekawe, godne miejsce na placu między biurowcami zyska historyczny krzyż kaszubski. Krzyż pojawił się przy gdyńskim nabrzeżu w 1921 roku, kiedy rozpoczęto budowę portu. Na obecne miejsce został przeniesiony w 1932 roku. W 2006 roku wpisano go do rejestru zabytków.

Na koniec coś, co lubimy najbardziej – zieleń w mieście! Projektując tereny zielone JEMS Architekci pracowali z firmą RS AK Architektura Krajobrazu. W kompleksie Waterfront II posadzone zostaną drzewa i krzewy charakterystyczne dla krajobrazu Gdyni. To między innymi dęby czerwone, buki i sosny. Zachowane będą rosnące tu już drzewa. To klon, śliwa, dąb i głóg. Architekci chcą, by powstały atrakcyjny dla oczu krajobraz, w którym będziemy chcieli odpoczywać. O postępach w realizacji Waterfront II będziemy was jeszcze informować.

Czytaj też: Gdynia | Minimalizm | Osiedle | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Vastint