W Sopocie ustawiono rzeźby Tony’ego Cragga. Są ogromne

Rzeźby Tony’ego Cragga są częścią wystawy, którą organizuje Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Ich oficjalna prezentacja nastąpi w sobotę 27 maja. Wystawa „Alternatywna rzeczywistość” będzie dostępna w PGS i przestrzeniach Parku Północnego.

Wernisaż wystawy „Alternatywna rzeczywistość” odbędzie się 27 maja. Rzeźby Tony’ego Cragga nie są jedynymi elementami, który tworzy artysta. W jego portfolio znajdują się rysunki, grafiki i akwarele. Również te prace będzie można zobaczyć podczas wystawy. Wydarzenie będzie trwać do 15 października 2023 r.

Tony Cragg na swój sposób rozumie to, czym jest rzeźba. W swojej twórczości kieruje się zasadą, w ramach której nie powiela znanych już motywów, interesuje go stwarzanie nowych, nieznanych form, nieograniczonych niczym poza wyobraźnią. Od ponad czterdziestu lat dąży on nieustannie do znalezienia nowych relacji między ludźmi a światem materialnym. Jest mistrzem materiału i bez ograniczeń używa różnych jego rodzajów, między innymi kamienia, brązu, drewna, metalu, materiałów syntetycznych czy szkła. Skłonność do eksperymentu łączy się w jego rzeźbach z niezawodną perfekcją.

Jego dzieła charakteryzuje dynamizm, witalność, bogactwo zmysłowych manifestacji materii. Dobrym przykładem są dwa cykle Early Forms oraz Rational Beings. Artysta, przekształcając dobrze znane nam przedmioty z codziennego życia, tworzy nowe, nieznane formy poprzez kreowanie nowych relacji, znaczeń i reakcji emocjonalnych. Racjonalne, oparte na matematyce konstrukcje zmienia w skomplikowane formy organiczne. Postać ludzka może stać się w jego rzeźbach geometryczną kompozycją molekuł, komórek, narządów i procesów. Prace Tony’ego Cragga nie naśladują natury i tego, jak wyglądamy – lecz dotyczą tego, dlaczego wyglądamy tak, jak wyglądamy, i dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy – czytamy na stronie UM Sopot.


W sumie podczas wystawy będzie można zobaczyć trzy zestawy jego dzieł. To szklane rzeźby i instalacje, towarzyszące im rysunki i akwarele. Ogromne rzeźby Tony’ego Cragga już zostały ustawione w Parku Północnym. Wśród nich są rzeźby Points of View – meandrujące srebrne kolumny; Mixed Feelings – formę pnącą się dynamicznie ku górze oraz Versus i Masks, pokazywane w wielu muzeach świata, parkach rzeźby i przestrzeni publicznej.

Wystawie będzie towarzyszył katalog oraz dedykowany program edukacyjny i program wydarzeń, związane ze współczesną rzeźbą. Kuratorką wystawy jest Eulalia Domanowska.

fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf, źródło: UM Sopot, www.facebook.com/PrezydentMiastaSopotu

Czytaj też: Sztuka | Rzeźba | Sopot | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły