ARCHITEKTURA

W Warszawie odsłonięto mural z wizerunkiem Jacka Kuronia

Mural przedstawiający Jacka Kuronia powstał na ścianach budynku Liceum Ogólnokształcącego imienia Jacka Kuronia w Warszawie. Jego autorem jest Wilhelm Sasnal. 

Budynek szkoły z muralem znajduje się przy ul. Złotej 58. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w piątek 26 czerwca. Inicjatywa jego powstania narodziła się w Wolskim Centrum Kultury.

Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Mimo że Jacek Kuroń od zawsze związany był z Warszawą to nie udało się upamiętnić jego osoby w bardziej wyrazistej formie. Dziś Jacek Kuroń ma w Warszawie kilka tablic oraz skwer swojego imienia. Budynek szkoły z nowym muralem pozwoli upamiętnić jego postać oraz wyznawane przez Kuronia ideały.

W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi.  Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – powiedziała dyrektorka szkoły Teresa Wesołowska.

Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal, którego prace możemy podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz oczywiście w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.

Mural Jacka Kuronia jest czarno-biały, surowy i szczery. Autor przedstawił w ten sposób kontrasty. Od strony ulicy Jana Pawła II mural wykonano na podstawie zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego – to klasyczne ujęcie portretowe. Z kolei od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było zdjęcie Kuronia wykonane w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania go w lipcu 1965 r. Konsekwencją tego aresztowania był wyrok trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Murale | Warszawa | Sztuka | Sztuka

źródło: UM Warszawa Wola

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej