warszawa mural

Warszawa: odsłonięto mural wdzięczności dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników

W środę pierwszego kwietnia odsłonięto w Warszawie mural, który jest formą podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy stoją na froncie walki z koronawirusem. Inicjatorem powstania malowidła był portal naTemat.pl.

Mural wykonany został ręcznie przy wsparciu Good Looking Studio na ścianie kamienicy przy ul. Tamka 37 w Warszawie. Grupa naTemat.pl chce w ten sposób podziękować pracownikom służby medycznej za swoje poświęcenie w dobie pandemii. W sumie mural malowało pięciu artystów, którzy mimo zmiennych warunków atmosferycznych ukończyli go w ciągu pięciu dni.

O idei powstania muralu pisał Michał Mańkowski z naTemat.pl w tekście „Namalowaliśmy w Warszawie mural dla lekarzy i pielęgniarek. Prawdziwi bohaterowie nie noszą peleryn”:

Dlaczego to zrobiliśmy? Nie ma dnia, w którym nie widzimy kolejnych doniesień o walce z koronawirusem w Polsce. Nie chodzi jednak o konferencje polityków, w które momentami aż trudno uwierzyć. Zupełnie inaczej jest, gdy czyta i ogląda się relacje medyków z pierwszego frontu walki z pandemią. One są za to do bólu realne. I smutne. Dziś łatwo można pokazać Polakom, jak to wygląda w rzeczywistości. A wygląda źle. W dobie pandemii trudno było uniknąć tego, że wirus się u nas pojawi. Albo tego, że niestety, ale będziemy mieli tysiące zakażonych, wśród których trafią się ofiary śmiertelne. Na to wszystko mogliśmy się jednak przygotować. Mogliśmy… (…) Służbę zdrowia w dobie walki z pandemią muszą wspierać prywatne firmy i zwykli ludzie organizując zrzutki w internecie. Tak, kraj w czasach koronawirusa musi być wspierany przez prywatne podmioty, bo państwo nie wyrabia.

Cały tekst Michała Mańkowskiego przeczytacie klikając tutaj.warszawa mural


Mural powstał na szarym tle. Artyści w centralnym miejscu umieścili geograficzny zarys Polski, którą wypełniły wizerunki przedstawicieli służby medycznej w ochronnych maskach. Przed nimi widać ciemne postacie, w tym wpatrzonego w medyków Supermena. Całość wieńczy hasło „Nie każdy bohater nosi pelerynę. Dziękujemy!”.

Zarówno projektanci muralu, jak i Wspólnota Mieszkaniowa Tamka 37 zrzekli się wynagrodzenia za swój wkład w inicjatywę.

Czytaj więcej: Najlepsze murale | Warszawa | Elewacja | Grafika

zdjęcia: Radosław Nowik (źródło: Good Looking Studio)