źródło: UM Warszawa, MAU

Warszawa: plac Teatralny będzie zielony? Takich zmian chcą mieszkańcy

Zakończyły się konsultacje przeprowadzone z mieszkańcami Warszawy, którzy wskazali kierunki zmian, jakich oczekują. Według założeń zielony plac Teatralny w Warszawie miałby przestać być ogromnym parkingiem, a miejsce samochodów zajęłyby drzewa, niska zieleń i fontanna. Część z wypracowanych założeń nawiązuje do przedwojennego wyglądu placu.

Warsztaty, dzięki którym powstała koncepcja zmian na zlecenie UM Warszawy przeprowadziła pracownia MAU Architecture & Urbanism. Uczestniczyli w nich mieszkańcy, eksperci, przedsiębiorcy i urzędnicy. Uczestnicy na początku czerwca odbyli wizję lokalną na terenie placu i następnie zorganizowali dwa spotkania warsztatowe. Do 11 czerwca swoje postulaty zmian mogli przesyłać mieszkańcy. Specjalną ankietę wypełniło niemal 300 osób.

Podczas warsztatów zaprezentowano uwarunkowania placu Teatralnego i wskazano na elementy, które podlegają ochronie konserwatora zabytków. Uczestnicy postulowali, by plac wypełnić zielenią oraz wodą – co ma łagodzić skutki zmian klimatycznych. Podczas warsztatów uczestnicy byli zgodni, że na placu należy posadzić nowe drzewa i uzupełnić teren zielenią niską. Dodatkowo pojawić ma się tutaj fontanna lub inne założenie wodne.

Brakuje też miejsc do relaksu i odpoczynku, dla dzieci, przestrzeni na sztukę i wydarzenia plenerowe. Mieszkańcy oczekują: likwidacji naziemnego parkingu (chcą dla niego alternatywy), spowolnienia ruchu, wygodniejszych i bezpieczniejszych przejść dla pieszych, wygodnego przejazdu dla rowerzystów. Eksperci przewidują, że parking podziemny mógłby powstać w zachodniej części placu, po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej – czytamy w komunikacie UM Warszawy.

Tak plac wygląda obecnie:

fot. Google

Założenia, które wypracowano podczas warsztatów widać na rysunkach.

Teraz zieleń stanowi nieco ponad 3% powierzchni placu. Po zmianie na placu Teatralnym zieleń i powierzchnie przepuszczalne dla wody stanowiłyby od 30 do 50%. Proponujemy dwa zieleńce o organicznych kształtach po wschodniej i zachodniej części placu przy Teatrze Wielkim. Podobne były przed II wojną światową – mówił Maciej Mycielski z pracowni MAU.

Przesuń suwak PRZED i PO:

W miejscu, w którym obecnie znajduje się parking ma powstać duża i okrągła fontanna określana mianem “teatru wody”. Krążyłaby ona „jęzorami”, kanalikami do bocznych zieleńców, tzw. „miejskich oaz”. Tam trafiałaby do małych oczek wodnych. Całość stanowiłaby atrakcyjną strefę zabaw wodnych dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów.

Co ciekawe, woda, która znajdzie się w fontannie ma pochodzić z zebranej deszczówki. Wcześniej tak przechwycona woda ma zostać poddana wstępnemu oczyszczeniu. Według szacunku ekspertów, z placu Teatralnego i dachu Teatru Wielkiego w ciągu roku można zebrać nawet 26 tys. metrów sześciennych deszczówki.

Co dalej z projektem? Wypracowana koncepcja przebudowy placu teatralnego ma zostać wpisana w harmonogram zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. To duży projekt, który obejmuje zwiększenie zielonej powierzchni w centrum miasta, ale swym zasięgiem dociera znacznie dalej. W ramach takich zmian przebudowany ma też zostać plac Bankowy czy plac Centralny przy Pałacu Kultury i Nauki. Przebudowa tego ostatniego już trwa.

źródło: UM Warszawa, MAU Mycielski Architecture & Urbanism

Czytaj też: Warszawa | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki  | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Plac Teatralny w 1912 i 2020 roku. Źródła:  Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona i Wikimedia Commons, fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 pl