Niedawno zakończył się remont modernistycznej kamienicy, która znajduje się przy ul. Puławskiej 24a w Warszawie. Zbudowano ją w 1935 roku. Wtedy uchodziła za najbardziej nowoczesną i luksusową w stolicy.
Prace remontowe modernistycznej kamienicy z pewnością ucieszą fanów architektury. Kamienica przy ul. Puławskiej jest nazywana funkcjonalistyczną. Takie określenie stosuje się w przypadku realizacji nawiązujących do zasad architektury Le Corbusiera. Zgodnie z tymi zasadami dom przy Puławskiej ma prześwity w poziomie parteru, płaski dach, a fasada jest niezależna od konstrukcji. Stylistyka kamienicy nawiązuje do art deco. Widać to na elewacji, oblicowanej płytkami z jasnego piaskowca z dekoracją przestrzenną w formie wąskich, kamiennych listewek. W tym stylu są także kute kraty witryn z geometrycznymi motywami. Parter wykończony został bordowo-brązowym granitem ukraińskim.
Budynek zaprojektował architekt Juliusz Żórawski. Kamienica nie odniosła zniszczeń w trakcie II wojny światowej i do dziś zachowała się niemal w pierwotnym stanie. W 1945 r. mieszkali tu członkowie Prezydium Rady Ministrów. Dziś budynek ma status zabytku.
Obecnie właścicielem budynku jest wspólnota mieszkaniowa i to ona zleciła wykonanie remontu. Jego celem było nie tylko odświeżenie wyglądu, ale także ratowanie odspajającej się okładziny w górnej części budynku. W związku z czym przemurowano attykę oraz wymieniono metalową konstrukcję szkieletową muru.
Podczas prac remontowych wykonano pełną konserwację okładziny elewacji z piaskowca, granitu i lastryko. Położono nową izolację pionową i wyremontowano zabytkową ślusarkę. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. Remont modernistycznej kamienicy był dofinansowany z budżetu miasta Warszawy.
Czytaj więcej: Zabytek | Warszawa | Renowacja | Modernizm
źródło: UM Warszawa