Warszawa: unikalny drewniak został wyremontowany [ZDJĘCIA]

Drewniak to parterowy budynek położony przy ulicy Środkowej 9. Dobiegają końca prace remontowe, które były dość skomplikowane. Wkrótce do jego wnętrza powrócą dzieci.

Drewniany budynek zbudowany został w XIX wieku. Od lat 30. XX wieku z budynku korzystało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy. Podczas prac odtworzono elewację z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien. Warto zwrócić uwagę na strop belkowy, zachowane piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian.

Surowe mury ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową, odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Z kolei parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę.

Nad całością prac czuwało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dzięki staraniom konserwatora udało się zachować elementy oryginalnej więźby dachowej i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z oznaczeniami ciesielskimi. Prawdziwą ozdobą pomieszczeń są niewątpliwie piece kaflowe, które po pracach konserwatorskich zostały ponownie ustawione w budynku.

Na dziedziniec obiektu prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.


Obecnie trwa budowa ogrodzenia i nawierzchni wokół budynku. To ostatnie etapy inwestycji. Wkrótce drewniak ponownie przyjmie dzieci i młodzież. Będą tu organizowane spotkania, która poprowadzi Centrum Wspierania Rodzin “Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.

Według niektórych źródeł drewniany dom przy ul. Środkowej 9 został zbudowany już w 1879 r., a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go na swoje potrzeby w 1933 r. Towarzystwo powstało, żeby pomagać dzieciom ulicy z Pragi – czytamy w komunikacie UM Warszawa.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

Czytaj też: Renowacja | Drewno | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa