tulipanów

Warszawa: w ciągu dwóch lat posadzono blisko milion tulipanów. Teraz kwitną

Jest ich mnóstwo! Morze kolorowych tulipanów w Warszawie powstało dzięki nasadzeniom, które przeprowadzili pracownicy Zarządu Zieleni. Kwiaty ozdobiły najważniejsze miejsca stolicy.

Tulipany były sadzone od 2018 roku wraz z innymi roślinami cebulowymi i jednorocznymi. W sumie od 2018 roku w rabatach bylinowych posadzono ponad 1 mln 300 tys. roślin cebulowych, które kwitną co roku – wśród nich prym wiodą tulipany.

Na stołecznych ulicach zobaczyć można tulipany w wielu barwach – od niemalże czerni czy głębokiego fioletu, przez róż, żółć, łosoś, pomarańcz i zieleni, aż do czystej bieli. Wśród tulipanów łatwo dostrzec przedstawicieli należących do różnych grup. O przynależności do danej grupy decydują cechy tych roślin tj. kształty i formy płatków, okres kwitnienia czy wysokość.

Tulipany, choć obecnie kojarzone są przede wszystkim z Holandią (bez wątpienia rośnie ich tam najwięcej) – wywodzą się z Azji Środkowej, gdzie rosły jako dzikie rośliny. Właśnie na Wschodzie zaczęła się ich uprawa – w X w., w Persji zaczęto rozmnażać i krzyżować najpiękniejsze okazy.


Niewątpliwy urok tych kwiatów przykuł uwagę Turków, którzy sprowadzili je do swoich ogrodów, uznając za symbol elegancji. Kwiaty te sławili poeci, sadzili ogrodnicy szachów i sułtanów – Złoty Wiek Imperium Osmańskiego nazywa się wręcz „epoką tulipanów”. Na uprawę tulipanów stać było wówczas jedynie ludzi zamożnych.

Do dziś Holandia jest uznawana za ojczyznę tulipanów, w Lisse pomiędzy Amsterdamem i Hagą znajduje się ogród Keukenhof, gdzie kwitnie najwięcej roślin cebulowych na świecie, które są tu wysadzane ręcznie. Na obszarze 32 ha, zaledwie przez dwa miesiące, od końca marca do połowy maja, można podziwiać ponad 7 mln tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów i lilii.

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Ciekawostki | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy