Categories: ARCHITEKTURA

Warszawa: zieleń zamiast betonu. W rok usunięto 39 tys. m kw. nawierzchni

Nowa zieleń sadzona jest na niewielkich obszarach. Taki jest też cel programu – usuwać betonową nawierzchnię i zastępować ją nową zielenią, ale w miejscach, w których nie będzie to negatywnie wpływać na ruch pieszych lub rowerzystów.

Miasto podsumowało tak zwane rozpłytowanie nawierzchni w 2022 roku. Udało się wtedy usunąć 29 tys m kw. betonowej powierzchni. Odsłoniętą ziemię zaadaptowano na nowe zieleńce. Takie prace wykonywane są przez różne jednostki miasta, jedną z nich jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który chwali się, że w 2022 roku rozpłytował niemal 3000 m kw. w pasach drogowych i zbiornikach wodnych.

Spory udział w usuwaniu betonowej nawierzchni mają sami mieszkańcy, którzy zgłaszają takie pomysły w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób nowa zieleń w Warszawie pojawiła się przy ulicy Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie.

Beton znika też z miejsc, które nie są licznie odwiedzane przez mieszkańców. Rozpłytowano podwórko przy ulicy Siewierskiej na Ochocie. Dodatkowo powiększone zostaną misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego. Kolejna powierzchnia zielona (300 m kw.) pojawi się podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach oraz w ramach modernizacji Parku Pole Mokotowskie.

W 2022 r. rozpłytowania wykonaliśmy w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego, Zielonego Funduszu dla Warszawy, a także podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach (pierwszy etap) czy modernizacji Parku Pole Mokotowskie – informuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

O tym jak powstawał Integrator pisaliśmy TUTAJ.

Na głównym zdjęciu artykułu widać plac Teatralny, na którym również pojawiły się nowe części zielone. Podobne interwencje przeprowadzono przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Solidarności, Siedmiogrodzkiej, Skierniewickiej, Niemcewicza i Korotyńskiego. W miejscach płyt kwitną teraz kolorowe byliny, rośliny cebulowe, róże, a przy al. Jana Pawła i Solidarności rosną też dwa platany klonolistne. Zielono zrobiło się również w kilku lokalizacjach przy ul. Grójeckiej.

Jedną z największych betonowych powierzchni, która zniknęła z miasta do niedawna znajdowała się w parku Pole Mokotowskie. Istniały tam zbiorniki wodne, które podczas remontu zostały poddane renaturalizacji. Usunięto z nich 15 tys. m kw. utwardzonej powierzchni. Kolejne 2,6 tys. m kw. usunięto podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. O tym ostatnim możecie więcej przeczytać klikając TUTAJ.

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Warszawa | Miasto | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Plac Teatralny PRZED rozbetonowaniem, fot. Google
Plac Teatralny PO zmianie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej