Supersam tuż po otwarciu. Autor: Wacław Komierowski

Warszawski Supersam – powiew luksusu i ikona PRL

W czerwcu 1962 roku przy ul. Puławskiej 2 w Warszawie powstała największa i najnowocześniejsza wówczas placówka handlowa – pierwszy w Polsce samoobsługowy sklep Supersam. Uroczyste otwarcie przyciągnęło rzeszę mieszkańców stolicy, a także przykuło uwagę mediów.

Gmach Supersamu był jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce i to właśnie od tego obiektu pochodzi nazwa podobnych placówek handlowych, charakterystycznych szczególnie dla drugiej połowy okresu PRL. Jego konstrukcja była bardzo nowatorska, z dachem na zasadzie tensegrity zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin, projektu trzech architektów: Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz trzech konstruktorów: Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

Lata 1970-1980. Fot. Domena publiczna

Supersam


 

W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tys. m² umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Posiadał on własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Znajdował się tam także bar kawowy i samoobsługowy bar „Frykas” na ok. 170 osób. W kwietniu 2006 roku Supersam został zamknięty po 44 latach działalności. Powodem była ekspertyza Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, z której wynikało, że konstrukcja dachu budynku jest skorodowana i grozi zawaleniem. Mimo przeprowadzonej kampanii na rzecz uratowania Supersamu przed zburzeniem, jako cennego obiektu architektury modernistycznej, budynek został rozebrany w grudniu tego samego roku.

Supersam w latach 60. i nowy budynek Plac Unii. Źródło: Zbiory – bonczek/hydroforgroup i whiteMAD/Mateusz Markowski

W latach 2010-2013 na działce wzniesiono biurowiec z częścią handlową, który nazwano Plac Unii. Supersam wrócił na Puławską i znalazł siedzibę w podziemiach nowej inwestycji, jednak sześć lat później Spółdzielnia Spożywców Supersam poinformowała o zakończeniu działalności w zastępczej lokalizacji z powodu nierentowności sklepu. Dziś nie ma już żadnego śladu po kultowym symbolu luksusu z czasów PRL.

Źródło: supersam.nazwa.pl

Czytaj też: Architektura | Modernizm | Sklep | Historia | Warszawa | Architektura PRL