Warszawskie nurogęsi ruszyły do Wisły. Wolontariusze pomogli im pokonać Wisłostradę!

Warszawskie nurogęsi to dla warszawiaków pewien symbol. Co roku, mieszkańcy stolicy z dumą obserwują, jak te niezwykłe ptaki przemierzają drogę z warszawskich parków do koryta Wisły. Niestety, na ich drodze stoi… droga. I to nie byle jaka droga. Sześciopasmowa Wisłostrada to śmiertelne zagrożenie dla piskląt. Na szczęście w Warszawie nie brakuje wspaniałych ludzi, którzy pomagają tym niezwykle pięknym ptakom bezpiecznie dotrzeć od nowego domu. Tak było i w tym rok! Pierwsze stadko składające się z samicy i jej 12 pisklaków bezpiecznie dotarło z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Brawa dla Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) za zorganizowanie wolontariatu, a także oczywiście dla samych wolontariuszy! Dzięki wam warszawskie nurogęsi są bezpieczne!

Pierwsza rodzina tych wyjątkowych ptaków przedostała się już z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Dzisiejsza akcja zakończyła się sukcesem – ok. godz. 10:00 matka z kilkunastoma młodymi pokonała sześciopasmową ulicę Czerniakowską po tym, jak pracownicy ZZM zatrzymali na chwilę ruch na ulicy.

Ulubionym miejscem lęgu nurogęsi w Warszawie są okolice Łazienek Królewskich, Agrykoli i Kanału Piaseczyńskiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie odnotowanej obecności lęgowe nurogęsi w Kanale. Dla nas okoliczność ta jest szczególnie istotna, ponieważ od kilku lat wraz z mieszkańcami, Strażą Miejską i Policją pomagamy tym wyjątkowym ptakom z nastroszonymi brązowymi piórami na głowie, w ich wędrówce do Portu Czerniakowskiego.


“W tym roku poprosiliśmy mieszkańców o dodatkową pomoc w ramach Zielonego Wolontariatu– odzew warszawiaków przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Zorganizowaliśmy dla wolontariuszy szkolenie na trasie, którą obecnie pokonują trzy razy dziennie. Mają za zadanie monitorować okolice Kanału oraz Łazienek Królewskich i stosować się do zaleceń w przypadku zaobserwowania tych ptaków. Podczas szkolenia wzdłuż kanału rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność. Wszystkim osobom, które zgłosiły się do pomocy wolontaryjnej nad Kanałem serdecznie dziękujemy . Nie przyjmujemy już więcej zgłoszeń w tym zakresie, ale w przyszłym roku na pewno znów będzie okazja do współpracy. Tymczasem zachęcamy do działań np. przy nasadzeniach czy akcjach sprzątania.” – tłumaczą przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie

Kontakt dla wolontariuszy: wolontariat@zzw.waw.pl

Co roku nurogęsiom pomagają także mieszkańcy z grupy facebookowej „Kanał Piaseczyński – ostoja ptaków” – dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Co robić gdy zobaczysz nurogęsi z młodymi?

  • zatrzymajcie się i nie zbliżajcie się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 m)
  • trzymajcie psy na smyczy
  • zachowajcie ciszę i spokój
  • nie próbujcie samicy z małymi zaganiać z powrotem do parku
  • nie przeganiajcie ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę
  • nie karmcie rodziny nurogęsi
  • postarajcie się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce
  • obserwujcie wrony, mogą chcieć porwać kaczątko, które oddaliło się od matki

Gdy widzisz nurogęsi (lub jakiekolwiek inne zwierzaki w niebezpieczeństwie), dzwoń pod numer:

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – 48 22 277 42 00
Straż Miejska – 986
Policja – 997

Czytaj też: Zwierzęta | Budki lęgowe  | Ciekawostki | Ekologia | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło, zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Warszawie / https://zzw.waw.pl/